لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

برکناری شهردار پرقدرت مسکو


رییس جمهوری روسیه، یوری لوژکف، شهردار مسکو، را بر کنار کرده است. او یک عضو قدرتمند حزب حاکم است که آشکارا از رییس جمهوری انتقاد می کرد و حاضر نبود زیر فشار فزاینده کرملین استعفا دهد.

دمیتری مدودف، رییس جمهوری، روز سه شنبه با صدور فرمانی لوژکوف ۷۴ ساله را برکنار کرد. در فرمان گفته شده او اعتماد رییس جمهوری از او سلب شده است.

لوژکف یکی از آخرین سیاستمداران منطقه ای گارد قدیمی روسیه بود. او در مسکو از پایگاه انتخاباتی گسترده ای برخوردار بود و یکی از بزرگترین بودجه های منطقه ای را در اختیار داشت. برکناری لوژکف هر چالش سیاسی بالقوه با نامزدی احتمالی ولادیمیر پوتین، نخست وزیر، یا مدودف را در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ ضعیف می کند.

شهردار مسکو، مدودف را آشکارا به چالش گرفته بود، و روز دوشنبه هنگام بازگشت از تعطیلات به مسکو اظهار داشت داوطلبانه کنار نخواهد رفت.

مدودف او را کمتر از ۲۴ ساعت بعد برکنار ساخت. پوتین روز سه شنبه از این اقدام حمایت کرد.

لوژکف در سال ۱۹۹۲ به فرمان بوریس یلتسین، رییس جمهوری سابق روسیه، به عنوان شهرداری مسکو منصوب شد. از آن زمان سه بار به این مقام انتخاب شد. دور فعلی شهرداری او قرار بود سال آینده تمام شود.

شهردار و همسر میلیاردش ، یلینا باتورینا، در هفته های اخیر در یک سلسله برنامه های تلویزیونی که کرملین کنترل می کند، افرادی فاسد تصویر شده بودند.

XS
SM
MD
LG