لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۳

زیان های آتش سوزی و خشکسالی در روسیه، از ۱۵ میلیارد دلار فراتر می رود


یک نشریه بازرگانی در روسیه می گوید اطلاعات مقدماتی نشان می دهد آتش سوزی ها و خشکسالی امسال، دست کم ۱۵ میلیارد دلار برای اقتصاد کشور هزینه خواهد داشت.

روزنامه «کامرسانت» روز سه شنبه گفت تحلیلگران اقتصادی خسارت را معادل یک درصد تولید ناخالص داخلی روسیه تخمین می زنند. گزارش روزنامه حاکی است نتیجه نخستین تلاش های رسمی برای تعیین زیان های اقتصادی مرتبط با هوا، پیش از پایان سال معلوم نخواهد شد.

روسیه یکی از بزرگترین تولید کنندگان گندم در جهان است، اما دولت هفته پیش در تلاش جهت کنترل قیمت های داخلی برای فراورده های گندم و علوفه دام، صادرات آن را ممنوع ساخت.

این ممنوعیت پس از آن صورت گرفت که مسئولان کشاورزی پیش بینی تولید را به دلیل وضع آب و هوا، ۲۰ درصد کاهش دادند.

ساکنان پایتخت روسیه روز سه شنبه برای نخستین بار پس از نزدیک به یک هفته، در زیر آسمان های صاف از خواب بیدار شدند. مسکو روزها با پرده ای از دود غلیظ ناشی از آتش سوزی در حومه آن پوشیده شده بود.

شمار رسمی کسانی که در هفته ها خشکی بی سابقه، حریق و دمای بالا کشته شدند همچنان ۵۲ نفر است. اما آندره سلتسوسکی، مسئول بهداشت مسکو روز دوشنبه گفت نرخ مرگ و میر فقط در مسکو از روزانه ۳۵۰ تن به حدود ۷۰۰ نفر افزایش یافته است.

مقامات بهداشت فدرال بعدا اطلاعات سلتسوسکی را به چالش گرفتند، و موجب شدند او روز سه شنبه یادآور شود که هنوز بسیار زود است گفته شود ارتباط مستقیمی بین افزایش مرگ و شرایط مرتبط با هوا در مسکو وجود دارد.

XS
SM
MD
LG