لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۶

مدودف: روسیه موشک های اتمی جدیدی تولید می کند


دمیتری مدودف رییس جمهوری روسیه می گوید کشور او نسل جدیدی از تسلیحات اتمی بوجود خواهد آورد، حتی در حالی که برای تدوین پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک با آمریکا کار می کند.

مدودف این موضوع را امروز، چهارشنبه، در مسکو در مصاحبه ای با سردبیران سه کانال تلویزیونی، که در کنترل دولت قرار دارند، عنوان کرد و گفت فناوری موشکی در مطابقت کامل با هر توافق تسلیحاتی جدید که با واشنگتن بدست آید، توسعه خواهد یافت.

پیمان جاری کاهش تسلیحات استراتژیک - استارت - در اوایل دسامبر منقضی شد، و مقامات ارشد آمریکا و روسیه می گویند آنها انتظار دارند در مورد قرار داد جدید در اوایل ژانویه به توافق برسند.

مدودف و پرزیدنت اوباما در دیداری در ماه ژوئیه در مسکو موافقت کردند تدوین پیمان جدید تسلیحات اتمی دنبال شود.

در آن زمان، مقامات گفتند پیش نویس پیمان جدید شامل کاهش زرادخانه های هر کشور از سطوح فعلی به بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۷۵ کلاهک عملیاتی در هفت سال آینده خواهد بود.

رهبر روسیه همچنین پیشنهاد اخیر پرزیدنت اوباما برای بوجود آوردن یک جهان رها از تسلیحات اتمی را ستود و آنرا «هدفی زیبا و درست» نامید. با این حال گفت حرکت بسوی این مقصود باید تدریجی باشد و لازم خواهد بود دیگر کشورهای مسلح به تسلیحات اتمی نیز زرداخانه هایشان را کاهش دهند.

رییس جمهوری روسیه در مصاحبه تلویزیونی خود همچنین درباره مجموعه دیگری از مسائل عمده، از جمله محیط زیست و اقتصاد اظهار نظر کرد.

XS
SM
MD
LG