لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

رهبران مسکو می گویند عاملان بمب گذاری به سزای اعمالشان می رسند


رهبران مسکو می گویند عاملان بمب گذاری به سزای اعمالشان می رسند
رهبران مسکو می گویند عاملان بمب گذاری به سزای اعمالشان می رسند

رهبران روسیه روز سه شنبه وعده دادند که عاملان بمب گذاری در بزرگترین فرودگاه مسکو را به سزای اعمالشان برسانند. بمب گذاری روز دوشنبه، 35 کشته و دست کم ١١٠ مجروح بر جای گذاشت.

دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه گفت مسئولان حمله تروریستی به فرودگاه دومودیه دوو، «باید مجازات شوند». ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه نیز در سخنانی مشابه گفت عاملان حمله «حتما مجازات خواهند شد».

هیچ شخص یا گروهی مسئولیت حمله روز گذشته به فرودگاه بین المللی دومویه دوو در مسکو را برعهده نگرفته است.

رئیس جمهور و نخست وزیر روسیه، روز سه شنبه در بیمارستان های مسکو با مجروحان این حمله ملاقات کردند. به گزارش ریانووستی، خبرگزاری دولتی روسیه، آقای پوتین به خانواده های قربانیان بمب گذاری اخیر، ١٠٠ هزار دلار کمک مالی ارائه می کند.

دمیتری مدودیف، رئیس جمهوری روسیه، با انتقاد از ناکارامدی تمهیدات امنیتی در فرودگاه که موجب موفقیت حمله شد، گفت بمبگذار با استفاده از هرج و مرج در سیستم امنیتی، هدف خود را عملی کرده است.

شاهدان می گویند مردی را دیده اند که یک چمدان با خود داشت و به سوی بخش چمدان های فرودگاه حرکت می کرد. آنان حدس می زنند که این فرد بمب را منفجر کرده است.

ریا نووستی، به نقل از منابع قضایی می گویند احتمالا یک زن، با مرد بمب گذار در ترتیب دادن حمله همکاری کرده است.

گزارش های منابع خبری روسیه حاکی است دوربین مدار بسته فرودگاه انفجار را ثبت کرده است و مقامات اکنون در جستجوی سه فردی هستند که در انفجار دست داشته اند.

(خبرنگار صدای آمريکا در دفترمسکو اين عکس ها را ارسال کرده است.)

مقامات وزارت خارجه روسیه می گویند انفجار هشت شهروند خارجی از قرقیزستان، آلمان، تاجیسکتان، اوکرایین، ازبکستان و بریتانیا را به کشتن داده است. همچنین نه تبعه صربستان، ازبکستان، آلمان، اسلواکی، فرانسه و ایتالیا در این حادثه مجروح شده و در بیمارستان بستری شده اند. دو نیجریه ای نیز در این انفجار مجروح شده اند.

یکی از کشته شدگان حادثه گوردون کوسلند، شهروند ٣٩ ساله بریتانیا بوده و به گفته خانواده اش، دختری شش ماهه داشت و قرار بود در ماه آوریل، ازدواج کند.

رهبران جهان، از جمله باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد بمب گذاری در فرودگاه مسکو را محکوم کرده اند.

حمله روز دوشنبه در فرودگاه بین المللی دمودیه دوو، پس از انفجارهای دوگانه انتحاری در متروی مسکو در ماه مارس، که دست کم ٤٠ کشته برجای گذاشت، شدیدترین حمله تروریستی در این شهر به شمار می رود.

دو زن عامل بمب گذاری در مترو، اهالی داغستان، منطقه ای در جنوب روسیه بودند که درگیر افراط گرایی اسلامی است.

اقدامات امنیتی پیشتر نیز در فرودگاه دومودیه دوو ناموفق عمل کرده است.

در سال ٢٠٠٤، دو بمب گذار انتحاری از طریق خرید غیرقانونی بلیط از پرسنل این فرودگاه، سوار هواپیما شدند. این دو مهاجم با انفجار در دو هواپیمای در حال پرواز، ٩٠ نفر را به کشتن دادند.

روسیه در منطقه شمال قفقاز با شورشیان اسلامگرا در حال مبارزه است. در این منطقه تقریبا هر روزه حملات مسلحانه علیه مقامات دولتی و امنیتی صورت می گیرد.

XS
SM
MD
LG