لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۷

پوتین: روسیه باید مرزهای جنوبی خود را تقویت کند


ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه می گوید مسکو باید نیروهای دفاعی کشور در جنوب را تقویت کند و برای حفاظت از خود و همسایگانش از تهدید خشونت افراط گرایان از افغانستان با متحدان آسیای میانه کار کند.

به گزارش رویترز، پوتین روز چهارشنبه در جلسه شورای امنیت ملی گفت نیروهای آمریکا وناتو «هنوزنتوانسته اند در نبردعلیه گروه های تروریست ورادیکال» در افغانستان موافق شوند واین گروه ها اخیرا فعالتر شده اند.

پوتین بر نیازبه نقویت سیستم امنیتی روسیه در منطقه استراتژیک جنوب تاکید گذاشت و گفت روسیه باید با اعضای دو اتحادیه امنیتی منطقه ای، که یکی ازآنها چین را شامل می شود، کارکند.

پوتین گفت دلایل زیادی وجود دارد که باورکرد در آینده ای نزدیک «ما ممکن است با وضعی وخیم تر روبرو شویم. گروه های بین المللی تروریست و رادیکال طرح های خود را برای صدوربی ثباتی پنهان نمی کنند.»

رییس جمهوری روسیه افزود «نیروهای بین المللی عملا هیچ کاری برای ازبین بردن تولید مواد مخدر در افغانستان انجام نداده اند» و پیشنهادهای روسیه را جهت افزایش کوشش برای ازبین بردن کشت خشخاش، که از آن در تهیه هروئین استفاده می شود، نادیده گرفته اند.

پوتین گفت روسیه، که کشورهای آسیای مرکزی آن را از افغانستان جدا می کنند، باید برکنترل های مهاجرتی در مرز جنوبی خود بیافزاید و برای مهار قاچاق مواد مخدر گام های بلند تری بردارد.

رویترز می گوید روسیه یکی ازبزرگترین مصرف کنندگان سرانه هروئین درجهان است، و این پدیده همراه با اعتیاد و مرگ های ناشی از مواد مخدر و ایدز موجب شده است جمعیت آن از زمان فروپاشی اتحاد شوروی در ۱۹۹۱ کاهش پیدا کند.
XS
SM
MD
LG