لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۳

هشدار روسیه علیه تصویب لایحه حقوق بشر در آمریکا


روسیه درارتباط با امکان تصویب لایحه مجازات مقامات روسیه که مرتکب نقض حقوق بشرمی شوند، به آمریکا هشدار می دهد.

لایحه حساب های بانکی مقامات روسی متهم به فساد و نقض حقوق بشر در آمریکا را مسدود می کند و صدور ویزای سفر به امریکا را برای آنها ممنوع می سازد.کرملین روسیه را هدف لایحه که قانون سرگئی ماگنیتسکی نام دارد می داند. او یک وکیل روسی ضد فساد بود که از یک کلاهبرداری مالیاتی ۲۳۰میلیون دلاری توسط مقامات دولت پرده برداشت، اما پس از متهم شدن به دزدی زندانی شد، و در نوامبر ۲۰۰۹ بعداز گذراندن نزدیک یک سال در زندان، در بازداشتگاه درگذشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه می گوید لایحه پیشنهادی، که صدور ویزا برای مقامات روسی مظنون به سرپوش گذاشتن بر مرگ ماگنیتسکی را قدغن می کند، تاثیری منفی بر تمامی مناسبات امریکا و روسیه خواهد داشت.

انتظار می رود قانون گذاران امریکا در روزهای آینده به مجموعه ای که قانون ماگنیتسکی را با لایحه اعطای وضعیت تجارت عادی دائمی به روسیه ترکیب می کند رای دهند. برقراری چنین مناسباتی ایجاب می کند قانون گذاران متمم جکسون – وانیک مصوبه ۱۹۷۴ را لغو کنند. این اقدام به افرایش تعرفه برای صادرات امریکا به روسیه منجر خواهد شد.

متمم جکسون – وانیک ، که به دوره جنگ سرد بازمی گردد، تعرفه های ترجیهی امریکا بر فراورده های روسیه را به حقوق یهودیان شوروی ارتباط می دهد. متمم منسوخ شده است، اما قانون گذاران امریکا مایل نیستند آنرا بدون تصویب قانونی که به فشار بر مسکو برای رعایت حقوق بشر فشار وارد می آورد فسخ کنند.
XS
SM
MD
LG