لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۴

رهبر روسیه هشدار می دهد وضع در خاورمیانه بدتر می شود


رییس جمهوری روسیه وضعیت خاورمیانه را بسیار بد توصیف می کند و هشدار می دهد که ممکن است بدتر شود.

دیمتری مدودف این نظر را روز سه شنبه در دمشق در کنفرانس خبری مشترکی با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در پایان دیداری دو روزه از آن کشور ابراز داشت و گفت روسیه برای کمک به پیشبرد روند صلح هر کاری را بتواند انجام می دهد، اما از آنچه آن را نبود اراده سیاسی نامید انتقاد کرد.

رهبر روسیه همچنین گفت او با گفته رییس جمهوری سوریه که آمریکا می تواند نقش فعال تری بازی کند موافق است.

روسیه و آمریکا، همراه با اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، عضو گروه بین المللی چهارگانه صلح خاورمیانه هستند .

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت واشنگتن «نقش فعالی» دارد، و در تلاش برای پیشبرد مذاکرات صلح اسراییل و فلسطینیان درگیر است.

آمریکا سعی کرده است مذاکرات صلح بین دو طرف را آغاز کند، و نخستین دور مذاکرات غیر مستقیم بین آنها را پس از وقفه ای ۱۷ ماه تکمیل کرد.

روسیه در گذشته گفته است مایل است میزبانی کنفرانس صلح خاورمیانه را در مسکو بر عهده گیرد. مدودف این آمادگی را در کنفرانسی خبری در دمشق تکرار کرد.

مقامات روسیه گفتند مدودف همچنین روز سه شنبه با خالد مشعل، رهبر حماس ملاقات کرد و از او خواست به آزادی گیلاد شالیت سرباز اسراییلی کمک کند. حماس چهار سال است او را در اسارت دارد.

از سوی دیگر، رییس جمهوری سوریه از اسراییل به دلیل اقداماتی که می تواند روند صلح را از مسیر خود خارج کند انتقاد کرد و خواهان بازگرداندن بلندی های جولان، که اسراییل در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ تصرف کرد، شد.

دو رهبر گفتند آنها درباره افزایش همکاری بین دو کشور در تعدادی از حوزه ها، از جمله انرژی اتمی بحث کردند.

انتظار می رفت رهبران روسیه و سوریه درباره برنامه اتمی ایران نیز بحث کنند.

در جریان کنفرانسی خبری، بشار اسد گفت مساله اتمی ایران باید از طریق مذاکره حل شود. دو رهبر همچنین در بیانیه ای خواهان یک خاورمیانه عاری از تسلیحات اتمی شدند.

مدودف از دمشق رهسپار آنکارا شد.

XS
SM
MD
LG