لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۶

سلمان رشدی: آزادی بیان در خطر است


سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی تبار نسبت به خطری که نهادهای مذهبی متوجه آزادی بیان می کنند، ابراز نگرانی کرده است.

سلمان رشدی روز دوشنبه، ١ ژوئن در برنامه خیریه «مرکز دوستان سایمیون وازنتال برای مطالعات هولوکاست»، در جلسه بحث و گفتگو با یکی از بازماندگان واقع هولوکاست در تورنتو، نسبت به نقض حقوق بشر و آزادی بیان از سوی نهادی های مذهبی هشدار داد.

سلمان رشدی در سخنرانی خود گفت: «به نظر می رسد که حق آزادی بیان که بسیاری از نهادها به آن احترام می گذارند، هم اکنون از سوی نهادهای مذهبی مورد حمله قرار گرفته است.»

روزنامه کانادایی گلوب اند میل گزارش می دهد سلمان رشدی در طول مدت سخنرانی و نیز میزگرد گفتگو با الی وایزل، نویسنده و استاد دانشگاه بوستون، افراط گرایی مذهبی در کشورهایی همچون ایران، عربستان سعودی و هند را محکوم کرد.

تلاش ایران برای ممنوعیت انتشار کتابش و اعتراض ها علیه یک هنرمند مسلمان در هند که تصویر برهنه الهه هندو را ترسیم کرد، از جمله مسائلی بود که آقای رشدی به آن ها اشاره کرد.

سلمان رشدی، نویسنده و رمان نویس سرشناس کتاب «آیات شیطانی» که آیت الله خمینی در سال ١٩٨٨ فتوای قتل وی را صادر کرده بود، گفت این روزها فتوای آیت الله خمینی نقش چندانی را در زندگی روزمره وی بازی نمی کند.

آقای رشدی ضمن اشاره به فتوای آیت الله خمینی و تعبیر رمان داستانی او به منزله یک کتاب غیر داستانی گفت: «ماهیت یک جامعه آزاد این است که شهروندان آن از قدرتی برخوردار باشند که بتوانند این روایت های مشهور و والا را مورد پرسش قرار دهند.»

سلمان رشدی در بخشی از گفتگوی خود، درباره حمله به تاسیسات هسته ای ایران، به هدف توقف توسعه ساخت بمب اتمی از سوی این کشور هشدار داد و گفت حمله اسراییل به تاسیسات اتمی ایران به طور قطع به حمله انتقام جویانه علیه ایالات متحده منتهی خواهد شد.

الی وایزل که کتاب ها و مقاله های متعددی در مورد هولوکاست به رشته تحریر در آورده و خود یکی از بازماندگان اردوگاه های کار اجباری آلمان های نازی است، در بخشی از اظهارات خود گفت اورشلیم نباید بین اسراییل و فلسطین تقسیم شود.

وی ضمن انتقاد از ناکامی دیگر کشورهای خاورمیانه برای یافتن راهکاری به منظور پایان دادن به خشونت در اسراییل، به انکار واقعه هولوکاست از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران، اشاره کرد و گفت جامعه بین الملل هنوز از هولوکاست درس نگرفته است.

آقای وایزل در بخشی از سخنرانی خود گفت: «اگر جهان از تجربه هولوکاست عبرت گرفته بود، نسل کشی های رواندا، دارفور، کامبوج و بوسنی رخ نمی داد. احمدی نژاد باید دستگیر شود، تحت پیگیرد قانونی قرار گیرد و به اتهام جنایت علیه بشریت در دادگاه لاهه محاکمه شود.»

بنا به گزارش این روزنامه کانادایی، این برنامه خیریه که برایان مالرونی، نخست وزیر پیشین کانادا، مدیریت بحث ها میان این نویسندگان سرشناس را به عهده داشت، تحت تدابیر امنیتی شدید پلیس و نیروهای امنیتی کانادا برگزار شد.

XS
SM
MD
LG