لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

سناتور مارکو روبیو به عنوان رئیس موقت کمیته اطلاعات سنای آمریکا معرفی شد


سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو برای ریاست موقت کمیته پر قدرت اطلاعات سنای ایالات متحده انتخاب شده است.

سناتور جمهوریخواه میچ مکانل، رهبر اکثریت در سنا، روز دوشنبه این قانونگذار ایالت فلوریدا را به عنوان جایگزین سناتور ریچارد بر از ایالت کارولینای شمالی معرفی کرد. سناتور ریچارد بر در مورد ادعای استفاده از اطلاعات زودهنگام برای فروش میلیون ها دلار از سهام خود در ماه فوریه، چند هفته پیش از سقوط بازارهای مالی جهان در اثر همه گیری ویروس کرونا، تحت تحقیقات قرار دارد. ریچارد بر هفته گذشته، پس از آن که ماموران «اف بی آی» تلفن همراه او را به عنوان بخشی از تحقیقات توقیف کردند از مقام خود به عنوان رئیس کمیته اطلاعات سنا کنار رفت.

مارکو روبیو به عنوان عضوی از کمیته های اطلاعات و روابط خارجی سنا بخش عمده‌ای از سابقه‌اش در سنا را وقف تمرکز بر سیاست خارجی کرده است. سناتور مکانل در بیانیه‌ای ضمن تمجید از سناتور روبیو برای نگرانی‌هایش نسبت به «امنیت کشور ما، دفاع از ارزش ها و منافع ما، و هوشیاری نسبت به تهدیدها»، گفت: «سناتور روبیو در طیفی از موضوعات، از چین و روسیه گرفته تا ایران و کره شمالی و نیز استبداد و ناآرامی در نیمکره ما، سال‌ها بر مسائل مسلط بوده است.»

مارکو روبیو با این انتصاب یکی از هشت عضو ارشد کنگره موسوم به «گروه هشت» می شود که حساس‌ترین گزارش‌های محرمانه را دریافت می‌کنند.

سناتور روبیو، به عنوان رئیس کمیته کسب‌و‌کارهای کوچک و کارآفرینان در سنا، در تنظیم لایحه کمک‌های اقتصادی به آمریکایی‌ها در همه‌گیری ویروس کرونا نقشی محوری داشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG