لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

خبرنگاران بدون مرز: فرصت بيسابقه روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۱


خبرنگاران بدون مرز: فرصت بيسابقه روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۱
خبرنگاران بدون مرز: فرصت بيسابقه روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۱

گزارش خبرنگاران بدون مرز نشان از نقش عمده خبرنگاران در پوشش رويدادهای سال ۲۰۱۱ و ارتقا دموکراسی دارد.

بررسی آزادی مطبوعات در کشورهای جهان که توسط گروه خبرنگاران بدون مرز انجام شده حاکی از چالشی است که خبرنگاران و روزنامه نگاران در جريان رويدادهای سال ۲۰۱۱ با آن مواجه بوده اند.

به گزارش اين گروه موج جنبش های آزاديخواهی در خاورميانه و شمال آفريقا، جنبش اشغال وال استريت در ايالات متحده و جنبش مشابه آن در اروپا و تظاهرات در چين فرصت بيسابقه ای را برای اشاعه دموکراسی در اختيار خبرنگاران و روزنامه نگاران قرار داد. اما در همين حال آنان هدف دولت هايی قرار گرفتند که قصد سرکوب ناراضيان را داشتند.

گزارش می افزايد: سال ۲۰۱۱ سال پر حادثه ای بود؛ جنبش های اعتراضی، تظاهرات جمعی در شمال آفريقا و خاورميانه و در اوگاندا و شيلی و جنبش اشغال وال استريت در ايالات متحده. در همين حال مشکلات و رويدادهای مختلفی در طی اين تظاهرات به کار خبرنگاران لطمه زد.

گزارش اخير خبرنگاران بدون مرز کشورها را بر اساس آزادی مطبوعات طبقه بندی کرده است.

گزارش می گويد: مصر يکی از کشورهايی است که رتبه آزادی مطبوعات در آن نسبت به گذشته تنزل کرده است. رژيم حسنی مبارک سقوط کرد و شورای عالی نظامی جانشين آن شد. ولی بررسی ما از آزادی مطبوعات در مصر نشان می دهد آن کشور در اين زمينه پسرفت داشته است. خشونت هايی عليه خبرنگاران صورت گرفت و مقام های آن کشور برای بهبود وضعيت رسانه ها اقدامی نکردند، حتی برای کنترل اطلاعات و جلوگيری از بيان عقايد به طور آزاد، فشار بر بلاگ نويسان افزايش يافت.

در اين گزارش رتبه ايالات متحده نيز بدليل دستگيری خبرنگاران در جريان تظاهرات اشغال وال استريت تنزل کرده است. تونس برغم اين که کارنامه چندان خوبی ندارد ولی بدنبال انقلاب موفقيت آميز در آن کشور رتبه بالاتری را بدست آورد.

شيلی نيز اعتبار چندانی در اين گزارش نداشت، زيرا خبرنگارانی که تظاهرات دانشجويی آن کشور را پوشش می دانند غالبا مورد بدرفتاری پليس قرار می گرفتند و يا بازداشت می شدند.

گزارش خبرنگاران بدون مرز که مرکز آن در پاريس واقع است روز چهارشنبه منتشر شد.

XS
SM
MD
LG