لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۳

گزارشگران بدون مرز سرکوب وکلا و روزنامه نگاران ایران را محکوم کرد


گزارشگران بدون مرز سرکوب وکلا و روزنامه نگاران ایران را محکوم کرد
گزارشگران بدون مرز سرکوب وکلا و روزنامه نگاران ایران را محکوم کرد

سازمان «گزارشگران بدون مرز» بازداشت محمد سیف زاده، وکیل بسیاری از روزنامه نگاران زندانی و عضو کانون مدافعات حقوق بشر در ایران و علیرضا رجایی، روزنامه نگار و عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران را محکوم کرد.

این سازمان مدافع آزادی بیان در بیانیه ای که روز سه شنبه (۲۷ آوریل) منتشر کرد به جزئیات بازداشت محمد سیف زاده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر ایران می پردازد و به محرومیت وی از ملاقات با اعضای خانواده و وکیل او اشاره می کند.

براساس بیانیه این سازمان، محمد سیف زاده روز سوم اردیبهشت پس از دو هفته بی خبری، خانواده خود را از محل بازداشتش در ارومیه مطلع کرد.

محمد سیف زاده سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام «همکاری در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر» به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت محکوم شد.

عبدالفتاح سلطانی و محمد علی دادخواه، دو وکیل دیگر این نهاد غیر دولتی که شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل ریاست آن‌ را برعهده دارد نیز در پی اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران زندانی شده بودند.

«گزارشگران بدون مرز» همچنین به بازداشت نسرین ستوده اشاره می کند که از نیمه شهریور ماه سال گذشته به یازده سال زندان محکوم شده است.

در بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر تاکید شده «بازداشت محمد سیف زاده نشانگر ادامه سرکوب در ایران است و قابل پذیرش نیست که مسئولان ایران به شکل منظم وکلا را دستگیر کنند».

«سازمان گزارشگران بدون مرز» از همه انجمن های وکلا در سراسر جهان خواسته است تا خواستار آزادی این وکلای شجاع ایران شوند.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است علی رضا رجایی، روزنامه نگار و عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، هفته گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شده است.

خبرگزاری فارس علت بازداشت آقای رجایی را «اقدام علیه امنیت ملی» اعلام کرده است.

در پایان بیانیه «سازمان گزارشگران بدون مرز» آمده است «تشدید جنگ قدرت میان جناح خامنه ای و احمدی نژاد از رسانه های طرفدار دولت قربانی گرفت و چندین تارنمای رئیس جمهوری که با انتشار خبرهایی از تصمیم وی دایر بر برکناری وزیر اطلاعات حمایت می کردند، مسدود شدند و علی اکبر جوانفر، مدیرعامل ایرنا، خبرگراری جمهوری اسلامی ایران به دادسرا احضار شده است.»

XS
SM
MD
LG