لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی وبلاگ نویسان دربند ایران شد


سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی وبلاگ نویسان دربند ایران شد
سازمان گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی وبلاگ نویسان دربند ایران شد

«سازمان گزارشگران بدون مرز» خواستار لغو کلیه احکام غیرقانونی و مغایر با موازین حقوق بشر و نیز آزادی همه وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران زندانی در جمهوری اسلامی ایران شد.

این سازمان مدافع آزادی بیان در بیانیه ای که روز سه شنبه ۱۷ خرداد، زیر عنوان «وب نگاران ایرانی، قربانی دادگاه های ناعادلانه» منتشر کرد، به عملکرد محمد مقیسه و ابوالقاسم صلواتی، دو قاضی شعبه پانزده دادگاه انقلاب اسلامی تهران اشاره می کند و آن ها را از جمله قضات سخت گیر دادگاه های معترضان و به ویژه روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان در طی دو سال اخیر خوانده است.

در بیانیه این سازمان مستقر در پاریس آمده است «محمد مقیسه، یکی از قضات دادگاه انقلاب تهران جنایتکاری است که با نام مستعار ناصریان در کشتار جمعی از زندانیان سیاسی سال ۱۳۶۷ مشارکت داشته است».

در بخش دیگری از بیانیه «سازمان گزارشگران بدون مرز» نسبت به وضعیت سخی ریگی، وبلاگ نویس «بلوچستان سرفراز» ابراز نگرانی شده است.

بنا به بیانیه این سازمان مدافع حقوق نویسندگان و روزنامه نگاران، سخی ریگی روز ۲۸ خرداد سال ۱۳۸۸ در زاهدان بازداشت و به اتهام «نشر اکاذیب و اقدام علیه امنیت ملی» به بیست سال زندان محکوم و «از زندان زاهدان به زندان کارون در اهواز تبعید شد و در شرایط بسیار نامساعدی به سر می برد».

«سازمان گزارشگران بدون مرز» این حکم را یکی از سنگین ترین احکام صادره علیه یک وبلاگ نویس در ایران خوانده و نوشته است این وبلاگ نویس زیر شکنجه شدید به اعترافات دروغین وادارشده که علیه وی در دادگاه مورد استفاده قرار گرفته است و یکی از دلایل محکومیت سنگین این وبلاگ نویس ایرانی، نام خانوادگی مشترک وی با عبدالمالک ریگی، رهبر گروه مسلح و مخالف جمهوری اسلامی است.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» ضمن اشاره به اقدامات سرکوبگرانه جمهوری اسلامی علیه آزادی کاربران اینترنتی، خواهان لغو همه احکام غیرقانونی و مغایر با موزاین حقوق بشر و آزادی همه وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران زندانی ایران شده است.

براساس پژوهش های این سازمان مدافع آزادی بیان در سال ۲۰۱۱، ایران در صدر فهرست ده کشور دشمن اینترنت قرار دارد و هم اکنون یازده تن از فعالان فضای مجازی در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG