لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

سازمان گزارشگران بدون مرز: جمهوری اسلامی همه خبرنگاران و وبلاگ نویسان زندانی را آزاد کند


سازمان گزارشگران بدون مرز: جمهوری اسلامی همه خبرنگاران و وبلاگ نویسان زندانی را آزاد کند
سازمان گزارشگران بدون مرز: جمهوری اسلامی همه خبرنگاران و وبلاگ نویسان زندانی را آزاد کند

«سازمان گزارشگران بدون مرز» از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است به سرکوب روزنامه نگاران ایرانی پایان دهد و همه خبرنگاران و وبلاگ نویسان زندانی را آزاد کند.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» روز سه شنبه ( ١٦ شهریور ) در بیانیه ای می گوید با وجودی که مقامات ایران ژست های آشتی جویانه می گیرند، اما کماکان به سرکوب اصحاب رسانه ها و خبرنگاران ادامه می دهند.

در بخشی از بیانیه این سازمان مدافع حقوق خبرنگاران ، ضمن اشاره به توقیف اخیر هفته نامه «شهروند امروز» و روزنامه «روزگار»، سرکوب آزادی بیان و تظاهرات مسالمت آمیز معترضان در ارومیه و تبریز، شهرهای شمال غرب ایران و نیز بازداشت شهروند خبرنگاران و روزنامه نگاران محکوم شده است.

هفته نامه «شهروند امروز» به دستور کمیسیون نظارت بر صدور مجوز و مطبوعات، بازوی سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اتهام «توهین به رهبران کشور» تعطیل شد.

روزنامه «روزگار» نیز که پس از یک بار توقیف در سه سال پیش در زمستان سال گذشته ( بهمن ١٣٨٩ٔ) انتشار خود را از سر گرفت، به دستور دادستان به اتهام پوشش اخبار سری» و «تبلیغ علیه نظام» تعطیل شد.

سازمان «گزارشگران بدون مرز» از اقدام مقامات جمهوری اسلامی و تصمیم رهبر ایران برای عفو و آزادی ده ها زندانی سیاسی، از جمله دو وبلاگ نویس ابراز خشنودی کرده اما در عین حال خواهان آزادی بی قید و شرط ٢٥ روزنامه نگار و ١٦ شهروند خبرنگار زندانی شده است.

این سازمان در بخش دیگری از بیانیه خود به بازداشت صدها تن از شهروندان تبریز و ارومیه طی اعتراض های دو هفته گذشته به خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرده و نوشته است حدود صد نفر، از جمله روزنامه نگاران و شهروند خبرنگاران بین افرادی هستند که از سوی مقامات امنیتی حکومت ایران بازداشت شده اند.

فرانک فرید، نویسنده و مترجم تارنمای «مدرسیه فمینیستی» نیز در این ناآرامی ها در تبریز دستگیر شد و هنوز هیچ دلیلی برای بازداشت وی ارائه نشده است.

«سازمان گزارشگران بدون مرز» ایران را بزرگترین زندان جهان برای رسانه ها و فعالان مطبوعاتی خوانده است.

XS
SM
MD
LG