لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

گزارشگران بدون مرز: رژیم ایران روزنامه‌نگاران شاغل در صدای آمریکا و دیگر رسانه‌های خارج از کشور را تهدید به مرگ کرده است


سازمان گزارشگران بدون مرز در نامه‌ای سرگشاده به سران هفت کشور جهان نسبت به تهدید‌هایی که از سوی جمهوری اسلامی ایران علیه خبرنگاران رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور مطرح می‌شود، هشدار داد و خواستار دفاع از آن‌ها شد. این نامه می‌گوید بیش از ۲۰۰ تهدید و آزار پیاپی علیه روزنامه‌نگاران تبعیدی و شهروند در خارج از کشور و از این میان ۵۰ تهدید به مرگ را از سوی خبرنگاران بدون مرز شمارش شده است.

این نامه که روز چهارشنبه دوم بهمن در سایت رسمی گزارشگران بدون مرز منتشر شده، خطاب به سران شش کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا، آلمان، جمهوری چک، هلند، و سوئد و همچنین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا نوشته شده است.

گزارشگران بدون مرز گفته روزنامه‌نگاران شبکه‌هایی مانندصدای آمریکا، رادیو فردا، بی‌بی‌سی،رادیو صدای آلمان، رادیو بین‌المللی فرانسه، رادیو زمانه، شبکه‌های تلویزیونی خصوصی من‌ و تو و ایران اینترنشنال، روزنامه‌های آنلاین مانند کیهان لندن و سایت ایران وایر از سوی جمهوری اسلامی مورد تهدید قرار می‌گیرند.

در این نامه آمده است که بسیاری از روزنامه‌نگاران این رسانه‌ها به اشکال گوناگون - از جمله تهدید مستقیم، حملات سایبری، توهین و هراس‌افکنی بر روی شبکه‌های اجتماعی و حتی تهدید به «ربوده شدن در خیابان‌های لندن و انتقال به ایران» - هدف اذیت و آزار و تهدید قرار گفته‌اند.

گزارشگران بدون مرز در این نامه از هفت مقامی که خطاب این نامه قرار گرفتند خواست «به فوریت این اقدام‌های خطرناک برای آزادی رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران را محکوم کنند، از آزادی‌ بنیادین اطلاع‌رسانی حمایت و امنیت جسمی و روحی روزنامه‌نگاران را تامین کنند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG