لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

گزارشگران بدون مرز: ۸۶۰ روزنامه‌نگار طی ۳۰ سال در ایران بازداشت و اعدام شده‌اند


مراسم رونمایی از اسناد به دست آمده از قوه‌قضائیه ایران
مراسم رونمایی از اسناد به دست آمده از قوه‌قضائیه ایران

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد به «پرونده‌ای رایانه‌ای» از دستگاه قضایی ایران دست پیدا کرده که براساس آن می‌تواند تایید کند در فاصله سال‌ای ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۸ «دست‌کم ۸۶۰ روزنامه‌نگار و شهروند- خبرنگار بازداشت، زندانی و حتی اعدام» شده‌اند.

این سازمان امروز پنج‌شنبه ۱۸ بهمن ماه در بیانیه‌ای خبر داد کهپرونده«داده‌های دستگاه قضایی ایران» به دست این سازمان رسیده که در آن «یک میلیون هفتصد هزارنام» ثبت شده است.

گزارشگران بدون مرز نوشته است که در این پرونده اشاره‌ای به «روزنامه‌نگار بودن متهم‌ها» نشده است و به همین دلیل است که جمهوری اسلامی «در محافل داخلی و جهانی بارها تکرار می‌کند که هیچ روزنامه‌نگاری و به شکل کلی هیچ زندانی عقیدتی و یا سیاسی در زندان‌هایش وجود ندارد.»

براساس بیانیه گزارشگران بدون مرز، روزنامه‌نگاران در ایران به دلیل اتهام‌هایی چون «اقدام علیه امنیت داخلی»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و یا «همکاری با عوامل بیگانه»، «جاسوسی»، «توهین به مقدسات اسلامی» و «توهین و اهانت به مقام رهبر جمهوری اسلامی و یا بنیان‌گذار نظام» بازداشت و محاکمه شده‌اند.

قرار است این اسناد در اختیار میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، هم قرار گیرد.

گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که کمیته‌ای به ریاست شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، و با حضور منیره برادران، ایرج مصداقی و رضا معینی برای بررسی و راستی‌آزمایی این اسناد تشکیل داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG