لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

مراسم عروسی ولیعهد اردن نقش این کشور را به عنوان متحد پایدار غرب برجسته کرد


شاهزاده حسین ۲۸ ساله که در سال ۲۰۰۹ توسط پدرش ملک عبدالله به عنوان وارث نامیده شد، با زجوه السیف، آرشیتکت ۲۹ ساله سعودی، که از خانواده‌ای سرشناس و مرتبط با خاندان حاکم کشورش است، ازدواج کرد.

اردن یکی از بزرگ‌ترین دریافت‌کنندگان سرانه کمک‌های آمریکا و اروپا، مدت‌هاست که برای تقویت اقتصاد خود، به حمایت غرب متکی است و ناظران امیدوارند که این عروسی آن را به قدرت منطقه‌ای در مرز جنوبی نزدیک‌تر کند.

مقامات اردنی می‌گویند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که قرار بود در این مراسم شرکت کند حضور نداشت. به گزارش رویترز، میزهای ضیافت با حضور اعضای سلطنتی اروپایی و آسیایی و شخصیت‌های ارشد آمریکایی از جمله جیل بایدن، بانوی اول آمریکا، و شاهزاده ویلیام، ولیعهد بریتانیا و همسرش کیت میدلتون چیده شده بود.

بن سلمان آخرین بار یک سال پیش پس از سال‌ها تنش از اردن بازدید کرد و این امید را برانگیخت که روابط گرم‌تر باعث حمایت اقتصادی بیشتری شود.

بنا بر این گزارش، این عروسی همچنین نقطه عطفی در مسیر حسین برای نشستن بر تخت سلطنت است و مقامات و آگاهان می‌گویند ملک عبدالله احساس اطمینان بیشتری دارد که ثبات کشورش اکنون تثبیت خواهد شد.

او در سال ۲۰۰۴ برادر ناتنی کوچکتر خود حمزه را که به عنوان وارث تعیین کرده بود، برکنار کرد.

حمزه بعداً متهم به توطئه برای سرنگونی پادشاه در توطئه‌ای الهام‌ گرفته از کشورهای خارجی شد.

در سال‌های اخیر، حسین، فارغ‌التحصیل ایالات متحده در جورج تاون و افسر آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست، به طور فزاینده‌ای وظایف پادشاهی آینده را در کشور ۱۱ میلیونی برعهده گرفته است و با رهبران جهان از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده دیدار کرده است.

او ماه گذشته در نشست اتحادیه عرب در جده در کنار پدرش به دیدار بن‌سلمان رفت.

اردنی ها در حالی که کاروان آنها مسیری ده کیلومتری را در خیابان‌های شهر تحت تدابیر شدید امنیتی طی می کند، پادشاه و ملکه آینده خود را تماشا کردند.

XS
SM
MD
LG