لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۸

سپاه از هر ده قاچاق یکی را می‌گیرد؛ روایت حسن روحانی از ناتوانی سپاه پاسداران در مبارزه با قاچاق


حسن روحانی، رئيس جمهوری ایران می گوید سپاه پاسداران در مرزهای جنوبی کشور «از هر ده قاچاق یکی را می‌گیرد.»

روحانی روز پنج‌شنبه ۱۶ اسفند ماه و در جلسه شورای اداری استان گیلان با اشاره به این‌که «مرزهای جنوب را ‌داده‌ایم‌ به سپاه که با قاچاق مبارزه کند»، گفت این نهاد «ده تا قاچاق می‌شود یکی از آنها را می‌گیرند؛ از دستشان در می‌رود؛ کار خیلی سختی است.»

اسفند ماه سال گذشته اعلام شد که سپاه پاسداران مامور مبارزه با قاچاق در خلیج فارس شده است. آن زمان رمضان شریف، سخن‌گوی سپاه پاسداران گفته بود این کار «با تصمیم و تصریح شورای عالی امنیت ملی» انجام شده است.

وزیر خارجه آمریکا می گوید مقام های جمهوری اسلامی به جای تمرکز بر مشکلات مردم خود، بودجه و امکانات را صرف حمایت از تروریست ها و گروه های شورشی در دیگر کشورها می کنند.

در سال‌های گذشته چندین بار مقام‌های ایرانی به تصریح یا تلویح، از دست داشتن نیروهای نظامی و سپاه پاسداران در قاجاق کالا صحبت کرده بودند.

از جمله حسن روحانی زمستان سال ۹۴ به انتقاد از «دستگاه فاسدی» پرداخته بود که «چگونه می‌تواند کالای قاچاق وارد کند، نمی‌گذارد کشور رشد کند». او یک سال پیش از آن گفته بود: «اگر تفنگ، پول، قدرت، روزنامه، سایت و تبلیغات یک جا جمع شود حتما فساد درست می‌شود پس دنیا عقلش رسیده است که این قدرت‌ها را تفکیک کرده است.»

گرچه رئيس‌جمهوری ایران از نهادی نام نبرده بود، اما بسیاری سخنان او را اشاره به سپاه پاسداران دانستند.

محمود احمدی‌نژاد هم در تابستان سال ۹۰ با اشاره به «برادران قاچاقچی خودمان» به انتقاد از نهادهای امنیتی و نظامی پرداخته بود که «هر کس یک جا را سوراخ کرده و برای خودش می‌برد». او گفته بود: «مرزهای غیرقانونی نیز باید بسته شود و هیچ‌کس نباید مصونیت داشته باشد، اگر کالایی دفاعی، امنیتی و اطلاعاتی است، اشکال ندارد از مرز قانونی وارد شود، هیچ وزارتخانه‌ای حق ندارد اسکله و مرزی داشته باشد، خارج از کنترل گمرک.»

نزدیک به دو دهه پیش مجلس ایران (مجلس ششم) در گزارشی به مسئله «اسكله های بدون اعمال نظارت سازمان های مسؤول در كنترل و مبارزه با قاچاق» و بنادر نظامی تحت اختیار نیروهای مسلح پرداخته بود. محمدباقر قالیباف، رئیس اسبق سازمان مبارزه با قاچاق کالا، گفته بود که در «۴۰ درصد از مجموع اسکله‌‏های با مجوز و فاقد مجوز» می‌توان «سابقه قاچاق» پیدا کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG