لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

روحانی: تلاش می کنیم رشد اقتصادی به صفر درصد برسد


راهپیمایی سالگرد انقلاب اسلامی روز سه شنبه در شهرهای مختلف ایران برگزار شد. در این راه پیمایی، به روال هر سال مقامات ارشد دولتی و شماری از چهره های سیاسی نیز حضور داشتند.

در تهران، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در جمع راه پیمایان در میدان آزادی سخنرانی کرد. او از توافق اتمی اولیه ایران با قدرت های جهانی دفاع کرد و گفت «در زمینه بیمه، کشتیرانی و بانک ضربه اول بر تحریم وارد شده است.»

حسن روحانی گفت ایران به مذاکرات عادلانه در چارچوب قوانین بین المللی پایبند است.

او گفت ایران برای همسایگانش «ارزش و نگاه ویژه» قائل است و در فکر «ایجاد ثبات در منطقه» است و معتقد است باید «علیه ترویسم در سوریه، عراق، و افغانستان» همکاری کرد.

رئیس جمهوری ایران همچنین اعلام کرد به «تمام وعده های انتخاباتی» خود پایبند است و گفت دولتش به دنبال تدوین نهانی «حقوق شهروندی» در چارچوب فصل سوم قانون اساسی است.

حسن روحانی گفت «امروز در دانشگاه‌ها و مطبوعات فضای آزادتر و آرامتری وجود دارد.»

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنانش به فساد اقتصادی در نظام اداری اشاره کرد و گفت: «مگر می‌توان تحمل کرد که یک فرد ۹ هزار میلیارد تومان پول این ملت را ببرد؟ اصلا کجا برده و کجا صرف شده است و چه کسانی چنین اجازه‌ای به او داده‌اند؟» به نظر می رسد منظور او بابک زنجانی باشد که گفته می شود در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد فعالیت های اقتصادی خود را گسترش داد و به وزارت نفت بدهکار است.

آقای روحانی رشد اقتصادی ایران در سال گذشته - دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد- را منهای ۵.۸ درصد اعلام کرد و گفت دولتش تلاش می کند رشد اقتصادی ایران را تا پایان امسال به نزدیک صفر درصد برساند.

او همچنین گفت دولت او در ۶ ماه گذشته نرخ تورم را از ۴۳ درصد به ۳۵ درصد کاهش داده است و تلاش می کند در سال آینده تورم را به ۲۵ درصد برساند.

منتقدان دولت محمود احمدی نژاد می گویند افزایش نقدینگی در دوران ریاست جمهوری او یکی از علت های افزایش نرخ تورم بوده است.

آقای روحانی همچنین ابراز امیدواری کرد سال آینده ایران شاهد «نخستین آثار» استفاده از منابع مشترک نفت و گاز باشد که به گفته او، «یگران از منابع مشترک ما استفاده می کنند و مردم ما از این منابع محروم هستند.»

حسن روحانی گفت راهپیمایی امسال «طبق اطلاعاتی که تا دقایقی قبل به من داده‌اند، با سال‌های گذشته کاملا متفاوت است و امسال همه جناح‌ها، گروه‌ها و احزاب و تفکرات مختلف در این راهپیمایی عظیم و بزرگ شرکت کردند که این برای مسئولان مایه مباهات و برای دشمنان مایه یأس است.»

گزارش شده است صد ها هزار نفر در این راه پیمایی شرکت کرده اند. برخی از اصلاح طلبان نظیر محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران از شهروندان خواسته بودند در این راه پیمایی شرکت کنند، اما روزنامه جمهوری اسلامی پیشتر گزارش داده بود که گروهی از مخالفانش برای عدم حضور محمد خاتمی در راه پیمایی تلاش کرده اند.
XS
SM
MD
LG