لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

«منطقی، مودبانه و حکمت آمیز با دنیا حرف می زنیم»


نخستین نشست خبری حسن روحانی در مقام یازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر امروز سه شنبه ۱۵ مرداد در ساختمان نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

حسن روحانی، در اولین کنفرانس رسمی خود در مقام ریاست جمهوری بارها بر اراده جدی ایران به حل مناقشه هسته ای تهران با جامعه بین الملل اشاره کرد.

او گفت «مسیر دوگانه»ای که آمریکا انتخاب کرده آنان را به جایی نمی رساند و صداقت مسئولان امریکایی را زیر سوال می برد. آقای روحانی گفت گفتار و عمل آمریکا با هم نمی خواند: «نمی گویم بین کنگره و دولت آمریکا تقسیم پنهانی صورت گرفته اما آنچه برای ما مهم است سیاست عملی آمریکا است.» رئیس جمهوری جدید ایران گفت رفتار آمریکا باید بر اساس «احترام متقابل از موضع برابر و بدون دستور کار پنهانی» باشد.

حسن روحانی مبارزه با فقر و فساد در کشور را مقدمه رونق خواند و گفت: «باید فضای اقتصادی رقابتی و شفاف شود، انحصارات شکسته شود و رانتها از بین برود. حذف رقیب در دنیای سیاست یعنی ایجاد فساد. استفاده گروهی خاص از رسانه ها یعنی فساد. شرایط فعلی بی تردید موجب فساد است.»

درباره تکمیل نیروگاه بوشهر و ایجاد نیروگاه های هسته ای دیگر در ایران، حسن روحانی به دو مسیر اشاره کرد: «یک مسیر ساخت نیروگاه توسط ایران و اداره آن با سوخت تولید داخل است و راه دوم خرید نیروگاه از کشورهای دیگر است که روسیه برای آن اعلام آمادگی کرده و مذاکرات اولیه صورت گرفته و دولت آن را ادامه خواهد داد چه در بوشهر و چه جاهای دیگر.»

رئیس جمهوری جدید ایران گفت در صد روز اول کارش در مقام ریاست جمهوری، همکارانش «وضعیت واقعی» کشور را مورد رسیدگی و تحقیق قرار می دهند تا زمانبندی لازم برای برنامه های دولت انجام شود. او گفت برای تعیین هیات وزیران پیشنهادی اش به مجلس از سوی هیچ گروهی تحت فشار نبوده و کابینه خود را بر اساس شایستگی افراد در نظر گرفته و «مبنا فشار گروه ها و سهم خواهی آنان نبوده، بلکه شایسته سالاری و اعتدال مبنای انتخاب آنان بوده است.»

آقای روحانی در جواب به سوالی درباره این که در سفر آینده اش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آیا با باراک اوباما دیدار مستقیم خواهد داشت یا نه گفت سفرش در دست بررسی است و هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده. آقای روحانی گفت: «منافع ملی از همه چیز مهم تر است و بقیه مسائل فرعی است. اگر حسن نیت را ببینیم و دوگانگی زبان و عمل حذف شود ونگرانی های مشترک مطرح باشد، موضع برابر باشد و احساس نکنیم دستور کار پنهانی وجود دارد، در زمان مقتضی آنچه که لازم باشد به عمل خواهد آمد.»

رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تحریم های اعمال شده علیه ایران گفت «هدف اصلی تحریم فشار بر زندگی مردم است و نه آنطور که می گویند دولت ایران.» آقای روحانی گفت ایران باید با سیاست های درست با تحریم مقابله کند: «یکی از راه ها مذاکره با اراده جدی سیاسی است و ما مذاکره با طرف خارجی را شروع خواهیم کرد و نشان خواهیم داد که جدی هستیم. در عین حال دست روی دست نمی گذاریم تا جواب مثبت یا منفی آنان را دریافت کنیم و برنامه خودمان در اقتصاد مقاومتی را دنبال می کنیم.» آقای روحانی تاکید کرد «اگر احساس کنیم آمریکا جدی است، ایران آماده همکاری است.»

حسن روحانی درباره مسئله سوریه گفت، حل مشکلات سوریه به دست مردم این کشور است. او گفت بازیگران در مسئله سوریه باید دخالت ها را متوقف کنند و ارسال اسلحه را متوقف کنند.
XS
SM
MD
LG