لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

حسن روحانی: تحریم ها به حالت اول باز نمی گردد


حسن روحانی، رئیس جمهوری در مراسم روز صعنت و معدن با اشاره به دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد گفت سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ تکرار نمی شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای روحانی روز سه شنبه خطاب به صنعتگران گفت دولتش «هیچ تصمیمی فردی و بدون شور و مشورت اتخاذ نمی کند.»

او گفت تورم نقطه به نقطه از ۴۴ درصد به زیر ۱۵ درصد رسیده است و «روند کاهشی نرخ تورم را در سال جاری ادامه خواهیم داد.» به گفته حسن روحانی، کاهش تورم نقطه به نقطه برای کارآفرینان و صنعتگران باید «اطمینان بخش» باشد.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش درباره حمایت های دولتی از صنایع داخلی گفت: «چرا بسیاری از صنایع ما بعد از ۴۰ و ۵۰ سال قدرت رقابت ندارند؟» او گفت: «مگر می شود در یک کشور برای همیشه از صنعت حمایت کرد؟ نوزاد و نوجوان نیاز به حمایت دارد اما جوان بالغ توانمند رشیدی که بیش از ۴۰ تا ۵۰ سال از عمرش گذشته است باز هم نیاز به حمایت دارد؟»

حسن روحانی همچنین به صنعتگران گفت: «ما باید فضای روابط خارجی را فضای مناسب قرار دهیم تا شما راحت تر بتوانید مواد اولیه وارد کنید، تکنولوژی وارد کنید و راحت تر در زمینه پولی و مالی تبادل داشته باشید.»

آقای روحانی گفت تحریم های بین المللی علیه ایران شکسته شده و «هیچ کس و هیچ بندزنی قادر نیست این کاسه شکسته را به صورت اول بازگرداند. » به گفته حسن روحانی، دولت او در یازده ماه گذشته، «قدم های درستی» در سیاست خارجی برداشته که شرایط را برای تولید مناسب تر کرده است.

آقای روحانی همچنین با دفاع از مذاکره کنندگان اتمی ایران گفت: « وزارت امور خارجه و تیم مذاکره کننده ما کاملاً تخصص لازم را برای حرف زدن در برابر ۶ قدرتی که روبروی ما قرار گرفته اند می داند، سبک و سیاق مذاکره را می داند، تجربه کافی را دارد.»

گفتگوهای جامع اتمی قدرت های جهانی با ایران در حالی به ضرب الاجل ۲۰ ژوییه نزدیک می شود که جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه در مقاله ای نوشت ایران «فرصت تاریخی» رسیدن به توافق اتمی را از دست ندهد.

آقای کری در این مقاله گفته توافق جامع اتمی برای مردم ایران و اقتصاد این کشور نتایج مثبتی در پی خواهد داشت و عدم توافق، تحریم های بین المللی را سخت تر و انزوای ایران را عمیق تر می کند.

XS
SM
MD
LG