لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

روحانی: گام‌های اولیه برای کاهش دشمنی ایران و آمریکا برداشته‌ایم


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در عین حالی که می گوید برنامه ای برای دیدار با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ندارد، تاکید کرده که گام های اولیه برای کاهش دشمنی بین دو کشور برداشته شده است.

آقای روحانی در آستانه سفر به آمریکا برای شرکت در نشست سالانه سازمان ملل متحد، با شبکه تلویزیونی سی‌بی‎اس آمریکا گفت و گو کرده است. وی گفته در پی توافق اتمی، گام‌های نخستین در کاهش دشمنی میان ایران و آمریکا برداشته شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسن روحانی با تاکید بر اینکه «هنوز مسائل بسیاری باقی‌ست و بی‌اعتمادی و فاصله میان دو کشور در مدت کوتاهی از میان نخواهد رفت»، گفت: «مردم ایران به سیاست‌های دولت آمریکا اعتماد نداشته و ندارند لذا برای رسیدن به اعتماد نیازمند زمان طولانی هستیم، اما اجرای دقیق تعهدات بر مبنای توافق هسته‌ای می‌تواند حرکت در مسیر اعتماد را تقویت کند.»

روابط دو کشور بعد از اشغال سفارت آمریکا در تهران بطور کامل قطع شد اما بتازگی و برای مذاکرات هسته ای، ملاقات های متعددی بین وزرای خارجه دو کشور برگزار شد.

گفت و گوهای مقام های ایران و آمریکا به توافق جامع اتمی بین ایران و کشورهای ۱+۵ منجر شد.

در حالیکه بتازگی کنگره آمریکا در رد توافق اتمی ایران ناکام ماند، حسن روحانی در تهران به "استیو کرافت" مجری برنامه "۶۰ دقیقه" تلویزیون سی‌بی‎اس گفته در ایران نیز این توافق در مجلس شورای اسلامی و شورای امنیت ملی تائید خواهد شد.

آقای روحانی در رابطه با مسائل حقوق بشری گفت در مقایسه با گذشته وضع بهتر شده است، اما مسائلی وجود دارد که از کنترل دولت خارج است.

آقای روحانی در پاسخ به احتمال تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی گفت دوست ندارد از واژگان "تبادل زندانی" استفاده کند. اما اگر می‌شود از منظر انسان‌دوستانه، گام‌هایی برداشت، باید آن قدم‌ها را برداریم.

قرار است حسن روحانی هفته آینده برای شرکت در نشست سالانه سازمان ملل متحد، راهی نیویورک شود.

XS
SM
MD
LG