لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

شهر پاسادینا در جنوب کالیفرنیا برای رژه گل سرخ ٢٠١١ آماده می شود


شهر پاسادینا در جنوب کالیفرنیا برای رژه گل سرخ ٢٠١١ آماده می شود
شهر پاسادینا در جنوب کالیفرنیا برای رژه گل سرخ ٢٠١١ آماده می شود

هر سال در آخرین ساعات سال هزاران تن ازشهرهای مختلف در سراسرایالات متحده به کالیفرنیای جنوبی می آیند تا به عنوان داوطلب به تزئین ارابه های کاروان های شناوری که اولین روز سال نو در خیابان های شهر«پاسادنیا» در نزدیکی لس آنجلس به راه می افتد کمک کنند.

این کاروان که همه جزئیات آن با اشکال مختلف و تم های گوناگون از گلبرگ های تازه و خوشبوی گل سرخ و گل های دیگرساخته می شود تحت عنوان «رژه گل سرخ» به صورت یک کارناوال خیابانی، آغاز سال تازه را درحالی که صف بلندی از تماشاگران در دو طرف خیابان به تماشا ایستاده اند جشن می گیرد.

از ۴٨ ساعت پیش از آغاز رژه گل سرخ در صبح روز اول ژانویه، سازندگان تم های مختلفی که روی این کاروان های شناور جریان پیدا می کند به تکاپو می افتند تا سر موقع آخرین اصلاحات خود را انجام دهند و استقامت کاروان را در مقابل هوایی نامناسب یا احتمالا حتی طوفانی آزمایش کنند.

«لورا کراس» از شهر «هورون» در ایالت «داکوتای شمالی» پس از سال ها به آرزوی دیرین خود رسیده است. او به لس آنجلس آمده است تا این کاروان های گل پوشیده را از نزدیک تماشا کند: «من خودم صاحب یک مغازه گلفروشی هستم وتقریبا ١٠ سال است که به این کار مشغولم. من هر سال رژه گل سرخ را از تلویزیون تماشا می کنم. یعنی از وقتی که بچه بودم همیشه روز اول سال این رژه را تماشا کرده ام. اما امسال به آرزویم رسیدم. ما توانستیم به لس آنجلس بیاییم و به عنوان داوطلب روی یکی از این کاروان های شناور کار کنیم. بعضی سال ها در شهر محل زندگی ما عمده فروشی که به ما گل های میخک می فروشد ناگهان روز اول سال میخک هایش تمام می شود. بعد ما متوجه می شویم که این میخک ها روی این کاروان های شناور کار گذاشته شده اند و در خیابان کلورادو در پاسادینای لس آنجلس به نمایش درآمده اند.»

روز پنجشنبه «لورا کراس» در محل «قصر گل سرخ» در پاسادینا تمام وقت به کار بریدن پایه های کوچکی که گل ها در آن قرار می گیرند مشغول بود. این کاروان شناور «فانتزی زیر دریا» نام دارد، منظره ای از دنیای زیر اقیانوس که تماما با استفاده از گلبرگ های گل سرخ تزئین شده است.

از سوی دیگر سازندگان کاروان های دیگر امیدوارند که وضعیت هوا که قرار است کمی سرد و همراه با باد باشد به کار آن ها لطمه ای وارد نکند. «کریس لافت هاوس» مدیر شرکت دکوراسیون «فینیکس» می گوید او امیدوار است که کاروان آن ها بتواند درمقابل هرگونه شرایط بدی هوا مقاومت کند: «اگر طوفانی در پیش باشد من در مورد برخی از اشیائی که از ارتفاع زیادی برخورداند نگران خواهم شد. هرچند ما با چندین مهندس مشورت کرده ایم و مطمئن شده ایم که این اشیاء استحکام خود را حفظ خواهند کرد.»

لافت هاوس می گوید اغلب مردم نمی دانند چه مسائلی باید در نظر گرفته شود تا یک کاروان شناور با موفقیت ساخته شده، به راه افتاده و به خوبی کار خود را به پایان برساند: «ما حساب همه چیز را از همان آغاز کار کرده ایم. مردم به این ساخته های بسیار زیبا روی سطح شناور یک کاروان نگاه می کنند و نمی دانند که یک وسیله نقلیه غول پیکر ۵٠ تا ۶٠ هزار پوندی با دو راننده که زیر آن نشسته اند و هیچ کجا را نمی بینند باید در طول یک کارناوال چند ساعته مواظب باشند که به جایی اصابت نکنند و ناگهان خدای نکرده راهشان به طرف جمعیت کج نشود.»

مراسم «رژه گل سرخ» در پاسادینا از سال ١٨٩٠ آغاز شده و برای اولین بار اعضای باشگاه «شکار» در دره پاسادینا بودند که هرسال در درشکه های مخصوصی که با گل های سرخ بهاری تزئین شده بود می نشستند و در خیابان های شهر رژه می رفتند و عکس هایی از این رژه ها را برای روزنامه های شرق آمریکا ارسال می کردند تا دیگران بدانند در زمانی که ایالات شرقی با برف و بوران و هوای سرد دست به گریبان است، ساکنان کالیفرنیای جنوبی در هوایی دل انگیز و بهاری رژه گل سرخ تشکیل داده اند.

هرسال جهانگردان از سراسر جهان برای تماشای رژه گل سرخ به کالیفرنیا می آیند و در خیابان ها جمع می شوند و ارابه های غول پیکر و کاروان های شناوری که روی آن چهره های بزرگ متشکل از گلبرگ تزئین شده قرار گرفته است را تماشا می کنند.

XS
SM
MD
LG