لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

استقبال بعد از پخش سراسری، شمار بینندگان نخستین اپیزود «روزن» را به بیش از ۲۹ میلیون خانوار افزایش داد


روزن بار و جان گودمن، در نخستین اپیزود نمایش روزن، که رکورد تماشاگر را شکست، و تبریک دونالد ترامپ را به همراه داشت.
روزن بار و جان گودمن، در نخستین اپیزود نمایش روزن، که رکورد تماشاگر را شکست، و تبریک دونالد ترامپ را به همراه داشت.

بیش از۶ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار «روزن» را طی پنج روز بعد از پخش سراسری آن، تماشا کردند، که شمار بینندگان نخستین اپیزود نمایش را به رقم خیره‌کننده ۲۹میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار، افزایش داد.

شمار بینندگان نخستین اپیزود نمایش تلویزیونی «روزن» طی پنج روز بعد از پخش سراسری آن از شبکه سراسری «ای. بی. سی.»، در پخش مجدد یکشنبه شب و همچنین به صورت ضبط شده، به بیش از۶ میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار رسید، که رکورد تازه‌ای برای تماشا بعد از پخش است وشمار بینندگان «روزن» را به رقم خیره‌کننده ۲۹میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار افزایش داد.

گزارش شرکت سنجش «نیلسون» که شمار بینندگان برنامه‌های تلویزیونی را اندازه‌گیری می‌کند، حاکی است که نخستین پخش بازگشت نمایش «روزن» (به انگلیسی Roseanne) را که بعد از ۲۰ سال، سه‌شنبه‌شب گذشته از تلویزیون «ای بی سی» آغاز شد،۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار تماشا کردند. این شمار تماشاگر برای یک برنامه از شبکه‌های سراسری، طی شش سال گذشته، سابقه نداشته است.

صحنه شام در خانه روزن، صحنه‌ای از نخستین اپیزود فصل دهم
صحنه شام در خانه روزن، صحنه‌ای از نخستین اپیزود فصل دهم

نمایش روزن بعد از ۹ سال در صدر پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی آمریکا، در سال ۱۹۹۹ به کار خود پایان داد. بازیگر اصلی این نمایش، «روزن بار» نقش مادر خانواده‌ای کارگری با ۴ فرزند را بازی می‌کند که در شهرکی در ایالت «ایلینوی» زندگی می‌کنند. خانم «بار» و همبازی‌اش در این نمایش، «جان گودمن» اینک ۶۵ ساله شده‌اند و از نظر سیاسی و اجتماعی، نماینده طبقه کارگر سفیدپوست هستند که در انتخابات ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ رای دادند.

یکی از موضوع‌های اصلی نخستین اپیزود در فصل جدید نمایش «روزن»، دفاع از رای به دونالد ترامپ و محکوم کردن جناح چپ و لیبرال بود. احیای این سریال، بخشی از موج تازه احیای سریال‌های بیست سال پیش است، که بازیگران قدیمی را که حالا سالخورده شده‌اند، به شبکه‌های سراسری باز می‌آورد.

گزارش سه‌شنبه سوم آوریل «نیلسون» نشان می‌دهد که شمار تماشاگران «روزن» طی روزهای بعد از پخش برنامه، به بیش از ۶ میلیون خانوار بالغ شد. این نیز رکورد جدیدی بود. قبل از آن، در سال ۲۰۱۴، کمتر از ۶ میلیون خانوار، پخش آغازین سریال «چگونگی رهائی از مجازات قتل» (به انگلیسی How to Get Away With Murder) را بعد از پخش سراسری، از طریق ضبط شده، تماشا کرده بودند.

شرکت نیلسون سالهاست شمار خانوارهائی که با دستگاه‌های DVR یا ضبط کننده دیجیتال، برنامه‌ها را بعد از پخش سراسری تماشا می‌کنند، اندازه‌گیری می‌کند. علاوه بر آن، میلیون‌ها مشترک شبکه‌های کابلی، به برنامه‌های شبکه‌ها از طریق درخواست (به انگلیسی On Demand) دسترسی دارند.

شبکه ای بی سی که از استقبال خارق‌العاده نمایش «روزن» به شوق آمده بود، یکشنبه شب گذشته، نخستین پخش روزن را که یک ساعت به طول می‌انجامد، در ساعت ۷ بعد ازظهر، تکرار کرد. بیش از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار نیز تکرار نمایش «روزن» را از این طریق، تماشا کردند، و جمع کل تماشاگران نخستین پخش روزن را به بیش از ۲۹ میلیون نفر رساندند. تنها برنامه‌ای که کل تماشاگران آن به روزن نزدیک بود، پخش زنده مراسم اهدای جایزه‌های سینمائی «اسکار» است، که شمار بینندگان آن در کل به ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار رسید، یعنی۲ میلیون خانوار کمتر از برنامه «روزن».

خانم و آقای کانر در بازنشستگی، صحنه‌ای از روزن، با شرکت روزن بار و جان گودمن
خانم و آقای کانر در بازنشستگی، صحنه‌ای از روزن، با شرکت روزن بار و جان گودمن

نمایش تلویزیونی روزن، که در استودیو با حضور تماشاگران، به صورت زنده اجرا و ضبط می‌شود، به خاطر حمایت شخصیت‌های برنامه به ویژه خود «روزن» از رای به ریاست جمهوری دونالد ترامپ، جنجال برانگیز شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در تماس تلفنی با «روزن بار» خالق برنامه وبازیگر نقش اصلی، از استقبال تماشاگران، ابراز شگفتی و شعف کرد، و طی سخنرانی خود در اوهایو نیز همان روز، این نمایش تلویزیونی را ستود و به حاضران گفت این نمایش «در باره ما» است.

مفسران سیاسی در رسانه‌ها، استقبال از احیای نمایش روزن را رای مجدد به دونالد ترامپ، ارزیابی کردند، و شبکه‌های تلویزیونی را به خاطر نادیده گرفتن ۶۳ میلیون رای‌دهنده آقای ترامپ، سرزنش کردند. بنا به گزارش‌های قبلی، اغلب برنامه‌های کمدی در شبکه‌های سراسری، موضعی ضد ترامپ اتخاذ کرده‌اند و از این راه، بر شمار تماشاگران خود افزوده‌اند.

صحنه آغازین فصل دهم نمایش روزن: صبحانه خانوادگی در منزل «کانر» ها

XS
SM
MD
LG