لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۴

روزالین کارتر، بانوی اول پیشین آمریکا، در ۹۶ سالگی درگذشت


روزالین کارتر، بانوی اول پیشین آمریکا، در کنار همسرش جیمی کارتر (آرشیو)
روزالین کارتر، بانوی اول پیشین آمریکا، در کنار همسرش جیمی کارتر (آرشیو)

روزالین کارتر، بانوی اول پیشین آمریکا، روز یکشنبه ۲۸ آبان در ۹۶ سالگی درگذشت. پیشتر اعلام شده بود که روزالین کارتر به بیماری دمانس دچار شده است.

روزالین کارتر علاوه بر نقشی که در دوره ریاست جمهوری همسرش جیمی کارتر به عنوان مشاور ارشد او ایفا کرد، از حامیان برجسته مراقبت از سلامت روان در جهان و ارتقای نقش «مراقبان سلامت» در جامعه آمریکا محسوب می‌شد.

روزالین کارتر از نزدیک‌ترین مشاوران جیمی کارتر بود. این زوج زندگی زناشویی ۷۷ ساله خود را یک «مشارکت کامل» توصیف می‌کردند. به طوری که روزالین، بر خلاف زنانی که قبل از او بانوی نخست آمریکا بودند، حتی در جلسات کابینه نیز به عنوان نیرویی تاثیرگذار عمل می‌کرد.

روزالین کارتر که به شدت وفادار و از نظر سیاسی زیرک بود. او که به دلیل اراده راسخ خود میان گزارشگران با لقب «مگنولیای فولادی» شناخته می‌شد، به حمایت از سلامت روان و مسائل مربوط به سالمندان شهرت داشت و همواره از تمرکز رسانه‌ها بر «موضوعات جنسیتی» انتقاد می‌کرد. او یک بار نیز در سمت رئیس افتخاری کمیسیون ریاست‌جمهوری در امر سلامت روان در برابر یکی از کمیته‌های فرعی سنا شهادت داد.

در سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹، زمانی که جیمی کارتر ناگزیر بود در واشنگتن بماند تا برای آزادی گروگان‌های آمریکایی در ایران تلاش کند، روزالین تا روز آخر در کارزار انتخابات ریاست جمهوری همسرش نقشی فعال ایفا کرد.

گروگان‌های آمریکایی که ۴۴۴ روز در ایران گرفتار شده بودند، تا روز تحلیف رونالد ریگان، پیروز انتخابات آن دوره، آزاد نشدند. برخی از این موضوع به عنوان نقطه تاریکی در کارنامه ریاست‌جمهوری جیمی کارتر یاد می‌کنند.

پیش از این در ۲۷ آبان، صدای آمریکا خبر داد که روزالین کارتر، بانوی اول پیشین آمریکا، در خانه خود تحت مراقبت آسایشگاهی قرار گرفت.

پیشتر اعلام شده بود که روزالین کارتر ۹۶ ساله به بیماری دمانس دچار شده است.

جیمی کارتر هم در خرداد ماه امسال تصمیم گرفت از ادامه درمان پزشکی چشم‌پوشی کند و مراقبت در خانه را انتخاب ‌کرد.

روزالین کارتر که نقشی مهم در عرصه سیاست آمریکا ایفا کرد در سال ۱۴۰۰ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «من عاشق سیاست بودم.» او همچنین گفت که «بهترین اوقات» او فعالیت در کارزار انتخاباتی همسرش بود.

جیمی کارتر نیز پس از ترک کاخ سفید گفت: «بهترین اتفاقی که در زندگی‌ام افتاد این بود که روزالین گفت با من ازدواج خواهد کرد.»

منبع: آسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG