لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

چگونه یک زن سیاه پوست بنام رُزا پارکز ۵۵ سال پیش جنبش مدنی را در آمریکا پایه گزارد


چگونه یک زن سیاه پوست بنام رُزا پارکز ۵۵ سال پیش جنبش مدنی را در آمریکا پایه گزارد
چگونه یک زن سیاه پوست بنام رُزا پارکز ۵۵ سال پیش جنبش مدنی را در آمریکا پایه گزارد

پرزیدنت اوباما به مناسبت پنجاه و پنجمین سالروز واقعه تحریم اتوبوس در مونتگمری در ایالت آلاباما در اطلاعیه ای که از سوی کاخ سفید صادر شده است، می گوید در آن روز رزا پارکز در مخالفت با واگذار کردن صندلی خود در اتوبوس، مسئله را به یک جنبش ملی تبدیل کرد.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید این اقدام وجدان اخلاقی ملت را به چالش کشید و از همان لحظه بود که ما گام های خود را بسوی جنبش حقوق مدنی و غیر قانونی اعلام کردن تبعیض و جدائی نژادی برداشتیم.

پرزیدنت اوباما می گوید رُزا پارکز و بسیاری از رهبران اجتماعی در پیکار جهت برقراری عدالت، از اصول بنیادی آمریکا که همان آزادی و برابری برای همه است، پشتیبانی کردند.

و در حالی که ما سالروز تحریم اتوبوس را در مونتگمری گرامی می داریم، من مردم آمریکا را تشویق می کنم که چنین روزی را ارج نهند، آمریکائی هائی را ارج نهند که با راه پیمائی شجاعانه خود، با تلاش خستگی ناپذیر خود و با نثار جان های خود، امر مهمی را که هرگز برای آن پایانی نیست، امر مهم کامل تر کردن کشور ما را به ثمر رساندند.

رُزا پارکز یک آمریکائی آفریقائی تبار بود که پایه گزار جنبش حقوق مدنی آمریکا نامیده شد. جنبشی که پس از ۵۵ سال، ریاست جمهوری یک آمریکائی آفریقائی تبار را امکان پذیر کرد. کنگره آمریکا چندی بعد وی را بانوی اول جنبش مدنی و همچنین مادر جنبش آزادی خواهی نامید. با این همه، وی نخستین شهروندی نبود که از واگذار کردن صندلی اتوبوس خود به یک آمریکائی سفید پوست خودداری کرد، بلکه ۹ ماه پیش از آن یک دختر ۱۵ ساله بنام کلودت کُولوان در همان خط اتوبوس رانی از واگذاری صندلی خود به یک سفید پوست خوداری کرده بود.

اقدام رُزا پارکز یک عمل نمادین در جنبش مدنی مدرن آمریکا شمرده می شود، جنبشی که وی در شکل گیری و سازمان دهی آن نقشی اساسی بر عهده داشت و طی آن با رهبران حقوق مدنی از جمله مارتین لوتر کینگ همکاری کرده بود.

XS
SM
MD
LG