لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

روزا لوکزامبورگ، رهبر پیشروی سوسیالیست


روزا لوکزامبورگ
روزا لوکزامبورگ
روزا لوکزامبورگ (۱۸۷۰-۱۹۱۹) رهبر پیشرو و نظریه پرداز مارکسیست، فیلسوف، اقتصاددان، و سوسیالیست انقلابی از تبار یهودیان لهستان بود که به تابعیت آلمان در آمد.

او به ترتیب به عضویت حزب سوسیال دمکراسی لهستان و لیتوانی، حزب سوسیال دمکرات آلمان، حزب سوسیال دمکرات مستقل و حزب کمونیست آلمان در آمد. هنگامی که در سال ۱۹۱۵ حزب سوسیال دمکرات مستقل از شرکت آلمان در جنگ جهانی اول حمایت کرد، رزا لوکزامبورگ همراه با کارل لیبک نخت، جنبش ضد جنگ «جامعه اسپاتارکوس» را بنیان گذاشت که سرانجام به حزب کمونیست آلمان تغییر یافت.

او در دوران انقلاب آلمان روزنامه پرچم سرخ را که ارگان مرکزی جنبش اسپارتاکوس بود منتشر می کرد. روزا لوکزامبورگ که برای انقلاب اجتماعی در آلمان تلاش می کرد با قلم خود بشدت با امپریالیزم آلمان مبارزه می کرد و از سوسیالیزم بین المللی حمایت می کرد.

در سال ۱۹۱۹ پس از تلاشی نافرجام برای انجام انقلاب کمونیستی در آلمان همراه با لیبک نخت و عده ای از حامیانش دستگیر و کشته شد و جنازه او را به درون کانال آبی در برلین انداختند. به دلیل انتقاد برنده او هم از مارکسیسم- لنینیسم و هم از مکتب های معتدل تر سوسیال دمکرات، در میان محققان و نظریه پردازان چپ سیاسی جایگاهی مبهم دارد.

با این حال برخی مارکسیست ها از او و لیبک نخت بعنوان شهید یاد می کنند. چپگرایان سالروز مرگ این دو تن را همواره گرامی می دارند.
XS
SM
MD
LG