لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

پيروزی چشمگير رامنی در آريزونا و ميشيگان


پيروزی چشمگير رامنی در آريزونا و ميشيگان
پيروزی چشمگير رامنی در آريزونا و ميشيگان

با انجام انتخابات مقدماتی برای تعيين نامزد حزب جمهوريخواه در انتخابات رياست جمهوری آمريکا در ايالتها و نزديک شدن «سه شنبه بزرگ» مبارزه کانديداهای جمهوريخواه فشرده تر ميشود اما هنوز مردم آمريکا تصوير روشنی از کانديدای برترحزب جمهوريخواه برای رويارويی با باراک اوباما، رييس جمهوری، در انتخابات نوامبر سال جاری ميلادی ندارند. با اين وجود نتيجه انتخابات مقدماتی روز سه شنبه در آريزونا و ميشيگان باری ديگر بر پيشقراولی ميت رامنی در ميان کانديداهای جمهوريخواه، تأکيد گذاشت.

روز سه شنبه، رای دهندگان ايالتهای آريزونا و ميشيگان در انتخابات مقدماتی حزب جمهوريخواه به کانديدای مورد نظر خود رای دادند. با آنکه چهار کانديدای باقيمانده همچنان در مبارزه باقی هستند، اما عملاً ميت رامنی، فرماندار پيشين ماساچوست، و ريک سنتوروم، سناتور پيشين از ايالت پنسيلوانيا، در کانون توجه رأی دهندگان جمهوريخواه اين دو ايالت قرار داشتند.

ميت رامنی در آريزونا به پيروزی چشمگيری دست يافت. اعلام حمايت «جن بروور» فرماندار آريزونا از او، موقعيت وی را در رأی گيری آن ايالت، تقويت کرد. اما پيروزی رامنی درايالت ميشيگان از اهميت خاصی برخوردار است. اکثريت ساکنان محافظه کار ميشيگان را ريک سنتوروم پيشاپيش با تمرکزی فشرده مورد نظر کمپين خود قرار داده بود. در نتيجه پيروزی رامنی در ميشيگان نشانه ديگری از توان وی در اين انتخابات است.

رامنی زاده ميشيگان است و پدرش از فرمانداران محبوب پيشين اين ايالت بوده است اما بسياری تحليلگران تصور ميکردند ريک سنتوروم در انتخابات مقدماتی ايالت ميشيگان پيروز شود. آقای سنتوروم بويژه بر روی حمايت اعضای تی پارتی در ميشيگان که از مواضع او حمايت ميکنند، حساب ميکرد.

برنده اکثريت آرا در آريزونا کل تعداد نمايندگان آن ايالت را به خود اختصاص ميدهد در حاليکه در ميشيگان، آرا به نسبت ميان نامزدهای آن ايالت تقسيم ميشود.

ارقام نمايندگانی که چهار کانديدای جمهوريخواه پيش از انتخابات روز سه شنبه در آريزونا و ميشيگان کسب کرده اند بترتيب ميت رامنی با ۱۲۳، ريک سنتوروم، ۷۲، نوت گينگريچ، ۳۲، و ران پل، ۱۹ اعلام شده است.

کانديداها برای کسب نامزدی حزب در کنوانسيون ملی جمهوريخواهان که تابستان امسال در فلوريدا برپا خواهد شد، به کسب ۱۱۴۴ نماينده نياز دارند که بتوانند در انتخابات رياست جمهوری ماه نوامبر با باراک اوباما، نامزد رياست جمهوری از حزب دمکرات، رقابت کنند.

XS
SM
MD
LG