لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

نگاه کوتاهی به بيوگرافی و برنامه های ميت رامنی


نگاه کوتاهی به بيوگرافی و برنامه های ميت رامنی
نگاه کوتاهی به بيوگرافی و برنامه های ميت رامنی

در رای گيری سه شنبه شب ايالت آيوا، ميت رامنی و ريک سنتوروم با اختلاف تنها ۸ رای، نفرات اول و دوم گزينش مردم آيوا شدند.

در انتخابات مقدماتی آيوا، ميت رامنی با سی هزار و پانزده رای به پيروزی رسيد. پيشی گرفتن ميت رامنی از ديگر رقبای جمهوريخواه، وی را به عنوان اصلی ترين رقيب باراک اوباما مطرح ساخته است.

ميت رامنی ۶۵ ساله، همچون پرزيدنت اوباما، فارغ التحصيل مدرسه حقوق دانشگاه هاروارد است، اما او هميشه تاکيد کرده که علاوه بر تحصيلات و تجربه سياسی، سابقه ای درخشان در فعاليت های تجارتی دارد.

ميت رامنی، کانديدای دوره مقدماتی انتخابات رياست جمهوری آمريکا، می گويد: من ايمان دارم که اگر ما می خواهيم در آمريکا شغل ايجاد کنيم، خوب است شخصی را انتخاب کنيم که در بخش خصوصی کار کرده است.

ميت رامنی پيش از ورود به عالم سياست، مدير اجرايی و بنيانگذار چند شرکت مالی بود. او در سال ٢٠٠٢ فرماندار ايالت ماساچوست شد. ميت رامنی در انتخابات مقدماتی رياست جمهوری دوره قبل نيز شرکت کرد ولی نهايتا از جان مک کين شکست خورد.

محافظه کاران آمريکا در حالی که از کارنامه اقتصادی رامنی حمايت می کنند سياست های اجتماعی و فرهنگی وی را بيش از حد ليبرال می دانند.

اين انتقادها در اظهارات ريک سنتوروم، اصلی ترين رقيب ميت رامنی در انتخابات مقدماتی آيوا، نمايان بود.

ريک سنتوروم، کانديدای دوره مقدماتی انتخابات رياست جمهوری آمريکا، گفت: خيلی ها به من می گويند چرا با کسی که می تواند در انتخابات نهايی برنده شود، مبارزه می کنی؟ من فکر می کنم ايده های جسورانه و تضادهای آشکار، برنده خواهد شد.

منظور سنتوروم از تضادهای آشکار، اختلافات اصولی با باراک اوباما و دموکرات هاست. ريک سنتوروم ۵۴ ساله، که برای سالها نماينده مجلس و سناتور بوده است، هم از جهت اقتصادی و هم از جهت فرهنگی و اجتماعی محافظه کار است. در حيطه سياست خارجی، سنتوروم به برخوردی قاطعانه با ايران مشهور است.

در انتخابات آيوا، ريک سنتوروم تنها با هشت رای از ميت رامنی عقب ماند. گمانه زنی ها حاکی است سنتوروم در مراحل بعدی انتخابات نيز نخواهد توانست از رامنی پيشی گيرد. اما حرف آخر را رای دهندگان خواهند زد. اکنون بايد منتظر ماند و ديد در مراحل بعدی انتخابات مقدماتی، جمهوريخواهان کدام يک از نامزدها را به مصاف باراک اوباما، خواهند فرستاد.

XS
SM
MD
LG