لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۶

رامنی و سنتوروم در کانون توجه رأی دهندگان ايلينوی و لوئيزيانا


رامنی و سنتوروم در کانون توجه رأی دهندگان ايلينوی و لوئيزيانا
رامنی و سنتوروم در کانون توجه رأی دهندگان ايلينوی و لوئيزيانا

ميت رامنی، کانديدای پيشتاز انتخابات رياست جمهوری از حزب جمهوريخواه، درانتخابات مقدماتی حزبی پورتوريکو پيروز شد و بدين ترتيب موضع خود را يک گام ديگر بسوی مقابله با باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا در انتخابات عمومی در پاييز آينده، نزديکتر کرد.

ميت رامنی روز يکشنبه رای نمايندگان انتخاباتی جزيره پورتوريکو را درانتخابات مقدماتی رياست جمهوری از آن خود کرد - انتخاباتی که در مقايسه با رقابتهای پيش روی اين هفته جمهوريخواهان در ايالتهای ايلينوی و لوئيزيانا در درجه پايين تری قرار داشت.

آخرين آمار تعداد نمايندگان کسب شده توسط چهار داوطلب جمهوريخواه را برای نامزدی انتخابات رياست جمهوری به ترتيب رامنی ۵٢٠، ريک سنتوروم ٢۵٠، گينگريچ ۱۳۶، و ران پل ۵٠ نماينده، گزارش شده است.

جزيره پورتوريکو يکی از ايالتهای آمريکا نيست بلکه بخشی مشترک المنافع با آمريکاست که اين موقعيت استقلال داخلی برای آن را فراهم کرده است و فرماندار پرتوريکو در چارچوب کنگره آمريکا عمل ميکند.

همسر رامنی از جمهوريخواهان خواست کار را تمام کنند و در حمايت از نامزدی همسرش ميت رامنی برای چالش وشکست باراک اوباما در انتخابات عمومی، متحد شوند. او گفت: ميخواهم اضافه کنم از شما مردم پورتوريکو متشکرم، از فرماندار و همه مردم، شما که به اين پيروزی فوق العاده که واقعا هيجان انگيز است، ياری رسانديد.

اين پيروزی به موقعيت رامنی در مسابقه انتخاباتی برتری بيشتری داد که نياز به کسب ۱۱۴۴ نماينده برای بدست آوردن نامزدی جمهوريخواهان دارد.

اکنون آقای رامنی خود را برای انتخابات مقدماتی در ايالتهای ايلينوی و لوييزيانا آماده ميکند که بترتيب ۶۹ و ۴۶ نماينده انتخاباتی دارند.

رامنی در انتخابات ايلينوی که روز سه شنبه برگزار ميشود با چالش ريک سنتوروم روبروست ولی نظرسنجی ها رامنی را در اين ايالت برتر نشان ميدهند چون جمهوريخواهان ايلينوی، از گروههای معتدل متمايل به موضع رامنی هستند.

در اين ميان نوت گينگريچ، رييس پيشين مجلس نمانيدگان آمريکا، همچنان با پشتکار به مبارزه انتخاباتی ادامه ميدهد و ران پل، نماينده مجلس نمايندگان از ايالت تکزاس، نيز با وجود موفقيت اندک تصميم به کناره گيری و يا حمايت از رقيب ديگری در مسابقه انتخاباتی، نگرفته است.

XS
SM
MD
LG