لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۹

مقايسه مواضع رامنی و اوباما در قبال ايران


مقايسه مواضع رامنی و اوباما در قبال ايران
مقايسه مواضع رامنی و اوباما در قبال ايران

خبرگزاری آسوشيتد پرس در گزارشی تحليلی به سياست خارجی ميت رامنی، نامزد احتمالی رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه، و موضع سخت تر او نسبت به ايران در مقايسه با باراک اوباما پرداخته است.

با مشخص شدن ميت رامنی به عنوان نامزد احتمالی رياست جمهوری آمريکا از حزب جمهوريخواه، و با توجه به اظهارنظرهای او و تيم مشاورانش در مورد سياست خارجی ايالات متحده، آمريکاييها و جهان احتمالا بايد شاهد کارزار انتخاباتی جمهوريخواهان برای بازگشت به سياست خارجی اغلب جنگ طلبانه و يک طرفه دوره رونالد ريگان و جورج دبليو بوش باشند.

با اينحال مبارزه حزبی داغ بر سر مسائل اقتصادی، تاکنون نارضايتی رامنی از سياست خارجی اوباما را تحت الشعاع قرار داده و نظرسنجی ها نشان می دهد، برای تقويت نامزدی فرماندار سابق ايالت ماساچوست، احتمالا بهتر است که او از بحث مفصل درباره امور بين المللی، دوری کند.

جديدترين نظرسنجی واشنگتن پست و شبکه «ای بی سی» نشان می دهد که آمريکايی ها به نسبت ۵٣ درصد به ٣۶ درصد به پرزيدنت اوباما در امور بين المللی بيشتر از رامنی، اعتماد دارند.

آمريکايی ها هنوز جنگ دشوار در عراق را فراموش نکرده اند و مشتاق پايان نبرد طولانی آمريکا در افغانستان هستند. به همين دليل سياست های رامنی که لحنی جنگ طلبانه دارد می تواند به انتخاب او در ماه نوامبر، آسيب بزند.

با اين حال، مشاوران رامنی در سياست خارجی معتقدند، او مردی است که می تواند ايالات متحده را به جای کاهش قدرت نظامی اش، يکبار ديگر به کشوری تبديل کند که صلح را از طريق اعمال قدرت تضمين کند.

رامنی به خصوص در مورد ايران و نگرانی از احتمال ساخت سلاح هسته ای توسط جمهوری اسلامی، شديدا از پرزيدنت اوباما انتقاد می کند.

ميت رامنی در يکی از مناظره های انتخاباتی درون حزبی گفته بود: اگر ما دوباره باراک اوباما را انتخاب کنيم، ايران سلاح هسته ای خواهد داشت. ولی اگر ميت رامنی را بعنوان رييس جمهور انتخاب کنيد، آنها سلاح هسته ای نخواهند داشت.

با وجود اخبار مثبت از مذاکرات اخير ايران و غرب در استانبول بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، تيم مشاوران رامنی اين اخبار مثبت را کم اهميت جلوه می دهد.

يک نظرسنجی که اخيرا روزنامه «نيويورک تايمز» و شبکه تلويزيونی «سی بی اِس» انجام دادند نشان می دهد اختلاف نظرهای زياد در مورد سياست خارجی پرزيدنت اوباما و ميت رامنی به رقابتی تنگاتنگ بين آنها منتهی شده است و رأی دهندگان آمريکايی با ۴۶ درصد آرا بطور مساوی از هر دو نامزد حمايت می کنند.

اين در حالی است که در نظرسنجی «نيويورک تايمز و سی بی اِس» در ماه گذشته باراک اوباما ٣ درصد از ميت رامنی جلوتر بود.

XS
SM
MD
LG