لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۶

موقعیت رامنی برای نامزدی ریاست جمهوری تثبیت شد


نامزدی ميت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست، از حزب جمهوري خواه برای انتخابات رياست جمهوری امریکا، که در ماه نوامبر برگزار می شود، با پیروزی شب گذشته او مسجل شد.
میت رامنی سه شنبه شب با به دست آوردن ۱۱۷۴ رای نمایندگان حزب جمهوری خواه، توانست از حد نصاب لازم برای نامزدی ریاست جمهوری، که ۱۱۴۴ رای است، فراتر رود. در انتخابات مقدماتی که روز سه شنبه در تگزاس برگزار شد، میت رامنی توانست آرای ۸۸ تن از ۱۵۲ نماينده حزب را به دست آورد.

میت رامنی در بیانیه ای که توسط ستاد انتخاباتی او منتشر شد، گفت: «حزب ما حول اين هدف گرد آمده است که شکست های سه سال و نيم گذشته را پشت سر گذارد. ما از دشواری هایی که بر سر راهمان قرار دارد آگاهیم اما به رغم همه این دشواری ها، حداقل کار ما باز گرداندن امریکا به مسير اشتغال و رفاه کامل خواهد بود.»

نامزدی رامنی از حزب جمهوری خواه، به طور رسمی پس از کنوانسیون جمهوري خواهان، که در ماه اوت در شهر تمپا، در ایالت فلوريدا برگزار می شود، اعلام خواهد شد. رامنی اولين نامزد رياست جمهوری از یکی از احزاب عمده در تاريخ آمريکا خواهد بود که به فرقه مذهبی «مورمون» تعلق دارد.

میت رامنی چهار سال پیش از جان مک کين رقیب خود از حزب جمهوری خواه شکست خورد. او از آن پس چالش های سختی را از سوی رقیبانی چون نیوت گينگريچ، ريک سنتوروم، ريک پری، و هرمان کان، پشت سر گذاشته است. هر يک از آنان در برهه های مختلف مبارزات انتخاباتی در حزب جمهوری خواه در نظرسنجی ها، پيشتاز بوده اند.

رقیبان رامنی اعتبار او را به عنوان يک محافظه کار مورد تردید قرار می دادند. به نظر آنان او معتدل تر از آن بود که بتواند جايگزينی واقعی برای باراک اوباما، رييس جمهور وقت آمريکا از حزب دموکرات، محسوب شود.
نظرسنجی های اخير او را در موقعيت برابر با آقای اوباما، که در حزب خود با رقابتی برای نامزدی مواجه نیست، قرار می دهد.
XS
SM
MD
LG