لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۷

تظاهرات هزاران نفر در رومانی در اعتراض به برنامه رياضت اقتصادی


تظاهرات هزاران نفر در رومانی در اعتراض به برنامه رياضت اقتصادی
تظاهرات هزاران نفر در رومانی در اعتراض به برنامه رياضت اقتصادی

بخارست، پايتخت رومانی، روز پنجشنبه صحنه تظاهرات هزاران نفری بود که خواستار استعفای رييس جمهوری و نخست وزير کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام بودند. اين تظاهرات توسط اپوزيسيون رومانی برگزار شد.

حدود ۵۰۰۰ نفر در بخارست به تظاهراتی پيوستند که يک هفته است در اعتراض به برنامه رياضت اقتصادی دولت ادامه دارد.

اين بار تظاهرکنندگان که گردهمايی آنان توسط احزاب عمده اپوزيسيون رومانی برنامه ريزی شده بود خواستار استعفای ترايان باشسکو، رييس جمهوری، و اميل بوک، نخست وزير کشور، و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

اپوزيسيون رومانی تلاش می کند با اتحاد احزاب مختلف و با توجه به عدم محبوبيت دولت، انتخابات زودرسی را موجب شود.

يک فعال اپوزيسيون می گويد، من از شما می خواهم برای رسيدن به دو هدف به يکديگر بپيونديد و تمام ملت را متحد کنيد: استعفای رييس جمهوری و انتخابات جديد.

تحليلگران می گويند با کمک ۵ ميليارد دلاری مشروط صندق بين المللی پول به رومانی در سال ٢۰۰۹ بخارست توانست اقتصاد نابسامان خود را بهبود بخشد ولی صرفه جويی های مالی که از شرايط صندوق بين المللی پول بود در کوتاه مدت مردم را تحت فشاری قرار داد که موجب ناآرامی های اخير بوده است.

برغم اين که دولت يکی از لايحه هايی را که موجب نارضايتی مردم شده بود پس گرفت ولی ناآرامی ها همچنان ادامه دارد.

فعال اپوزيسيون می گويد: نمی توان بين مردمان درستکار و دزدان گفت و شنود داشت. ما خواستار استعفای فوری اين دزدهايی هستيم که ما را در شرايط فعلی قرار داده اند.

نخست وزير رومانی موافقت کرده است در يک جلسه اضطراری پارلمان، مساله ناآرامی های اخير کشور را بررسی کند ولی تاکيد کرد از مقام خود استعفا نمی دهد.

XS
SM
MD
LG