لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۲

فیلم جدید پولانسکی نامزد ۱۲ جایزه در جشنواره سزار فرانسه؛ معترضان آن را «شرم آور» دانستند


رومان پولانسکی و همسرش در هفتادمین جشنواره فیلم کن
رومان پولانسکی و همسرش در هفتادمین جشنواره فیلم کن

رومن پولانسکی، فیلمساز فرانسوی –لهستانی برای فیلم جدیدش به نام «یک افسر و یک جاسوس» در دوازده بخش نامزد دریافت جوایز امسال «سزار» شده است که به اسکار سینمای فرانسه شهرت دارد. این خبر با انتقادهای کسانی همراه شد که پولانسکی را به دلیل اتهام به آزار و خشونت جنسی شایسته دریافت جایزه نمی‌دانند.

درست پیش از انتشار فیلم در ماه نوامبر گذشته، ولنتاین مونیه، عکاس فرانسوی، ادعا کرد که در سال ۱۹۷۵ و زمانی که او ۱۸ ساله بوده در کلبه پولانسکی در سوئیس مورد آزار و خشونت جنسی قرار گرفته است.

آقای پولانسکی، در سال ۱۹۷۸ در پی اتهام تجاوز به دختری ۱۳ ساله از آمریکا به فرانسه فرار کرد و از آن زمان تاکنون یک فراری محسوب می شود و سیستم قضایی آمریکا بارها برای استرداد او به آمریکا تلاش کرده است.

چند زن دیگر نیز در سال‌های اخیر رومن پولانسکی را به آزار جنسی متهم کرده اند.

اکران فیلم جدید پولانسکی با چالش همراه بوده است و چندین اکران آن به خاطر اعتراض ها لغو شد. با این حال، فروش خوبی در گیشه داشت.

فیلم «یک افسر و یک جاسوس» روایت محاکمه آلفرد دریفوس، یک افسر ارتش فرانسوی یهودی است که در سال ۱۸۹۰ اشتباها به جاسوسی برای آلمان متهم شده بود. فیلم «یک افسر و یک جاسوس» در بخش های مهمی چون بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلمبرداری نامزد دریافت جایزه «سزار» شده است.

پولانسکی چندی پیش نیز جایزه «لومیر» بهترین کارگردانی را که به ممتاز‌ترین آثار سینمایی فرانسه اعطاء می شود دریافت کرد.فیلم جدید او در جشنواره فیلم ونیز اکران جهانی شد و جایزه شیر نقره‌‌ای را گرفت.

یک گروه مطرح فمینیستی فرانسوی تحسین آکادمی سزار از این فیلمساز را شرم آور خوانده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG