لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۰

گاردین: چند دهه معامله رولز رویس با ایران از طریق راههای گریز در تحریم های آمریکا


روزنامه گاردین به نقل از یک نامه محرمانه کمپانی رولز رویس می گوید که این شرکت دهه هاست که به ایران قطعه و تجهیزات می فروشد. گاردین می گوید این مسئله نشان دهنده وجود راه های گریز از تحریم های آمریکا برای پرهیز از قانون شکنی است.

یک نامه متعلق به سر جان رز، مدیر اجرایی وقت رولز رویس در سال ۲۰۰۹ نشان می دهد که دولت ایران بزرگترین مجموعه توربین از این گروه مهندسی بریتانیا را گردآوری کرده و سالانه سفارش هایی به ارزش میلیون ها پوند را به این شرکت داده است.

گاردین می گوید علیرغم خطر بالای سیاسی در پرهیز از تحریم های آمریکا، به نظر می رسد که تجارت با ایران جریان دارد.

این روزنامه بریتانیایی می گوید که یک چهارم از کل عایدات ۱۴ میلیارد پوندی رولز رویس در آمریکا است که بخش عمده اش بر قراردادهای نظامی تکیه دارد و در نیمه اول سال ۲۰۱۵ قراردادهایی به ارزش ۲۲۴ میلیون دلار با وزارت دفاع آمریکا امضا کرده است.

به نظر می رسد که شرکت رولز رویس هرگز بیانیه ای درباره همکاری های چند دهه ای خود با ایران صادر نکرده و تنها جایی که نام ایران در وبسایت رولز رویس ذکر شده مربوط به تسهیل شدن تحریم های آمریکا علیه تهران، در اوایل سال ۲۰۱۶ است.

تحقیق مشترک گاردین و بی.بی.سی پانوراما حاکی از استفاده گسترده رولز رویس از واسطه ها و مشاوران تجاری است تا موفق به بستن قراردادهای باارزش و امن در سطح جهان شود.

تکذیب رولز رویس

اندکی پس از انتشار این گزارش در روزنامه گاردین شرکت رولز رویس آن را رد کرد. خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه ای که سخنگوی این کمپانی ایمیل کرد گفت: «رولز رویس هرگونه اتهام مبنی بر این را که به شکل مخفیانه با ایران تجارت کرده و تحریم های آمریکا رادور زده رد می کند.»

این بیانیه می گوید: «ما با تمام کشورها از جمله ایران مطابق با قوانین تحریم بریتانیا، اتحادیه اروپاو یا نظام صادرات و تحریم های دیگر کشورها فعالیت می کنیم.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG