لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۰

نقش جنگ در رفتار خشونت آمیز انسانها


براساس یک رشته از تحقیقات مفصل وطولانی آن دسته از سربازان بریتانیایی که در عراق و افغانستان خدمت کرده بویژه سربازان جوان و آنهاییکه شاهد جنگهای خونین بوده اند، در مقایسه با شهروندان عادی، بیشتر مرتکب جنایات خشونت آمیز می شوند.

این تحقیق که در مورد۱۴ هزار سرباز بریتانیایی خدمت کرده در عراق و افغانستان انجام شده ، نخستین تحقیق در نوع خود است که ارتباط میان «خدمت در ارتش» و «جنایات خشونت آمیز» را بررسی کرده است.

این تحقیق که روز جمعه منتشر شد، دسترسی کامل به سوابق رسمی جنایی بریتانیا نیز داشته است.

پژوهشگران می گویند نتایج چنین تحقیقی می تواند به مقامهای رسمی در ارزیابی از مخاطرات احتمالی و خشونت بار یاری رساند وهمچنین مسئولین می توانند درک بهتری از رفتار پرسنل سابق و جاری ارتش داشته باشند.

این تحقیق همچنین نشان میدهد گرچه آنهاییکه با این مشکل روبرو شده، مشکلاتی جدی بوده اند، اما باید توجه داشت که همه نظامیان وسربازان سابق، لزوما دست به اعمال جنایی و خشونت بار نمی زنند.

بر اساس همین تحقیق ۹۴درصد کسانیکه از جنگ به کشور خود باز میگردند دچار تخلفی نخواهند نشد، اما آنهاییکه در جنگ، نقش رزمی داشته اند پنجاه درصد بیشتر از کسانیکه در نقش های غیر رزمی خدمت کرده اند مرتکب تخلفهای خشونت بار می شوند.
XS
SM
MD
LG