لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۴

اصابت ۹ موشک به منطقه سبز بغداد؛ ادامه بن‌بست سیاسی در عراق


جلسه رای‌گیری مجلس عراق برای انتخاب رئیس‌جمهوری روز پنجشنبه ۲۱ مهر پس از اصابت چند موشک به منطقه سبز بغداد با تاخیر برگزار شد
جلسه رای‌گیری مجلس عراق برای انتخاب رئیس‌جمهوری روز پنجشنبه ۲۱ مهر پس از اصابت چند موشک به منطقه سبز بغداد با تاخیر برگزار شد

ارتش عراق اعلام کرد که روز پنجشنبه ۲۱ مهر دست کم ۹ موشک مجلس عراق را در منطقه به‌شدت محافظت‌شده سبز بغداد هدف قرار دادند. در این حملات دست کم سه غیر نظامی و دو نظامی زخمی شدند.

با این حمله نشست مجلس که قرار بود برای انتخاب رئیس جمهوری برگزار شود، و گامی مهم برای حل و فصل مشکل تشکیل دولت متوقف‌شده عراق محسوب می‌شد، به تاخیر افتاد. حد نصاب تشکیل جلسه با حضور حداقل ۲۶۹ نماینده از ۳۲۹ نماینده مجلس بعد از ظهر به دست آمد. بر اساس قوانین عراق، نمایندگان پیش از رای دادن برای انتخاب نخست وزیر، باید رئیس جمهوری را انتخاب کنند.

این حملات که به نظر تلاشی برای به هم زدن نشست مجلس بود، پس از آن رخ داد که «چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه» با ارائه یک نامه رسمی خود را «بزرگترین بلوک مجلس» خواند و محمد السودانی را به عنوان نامزد خود برای نخست وزیری معرفی کرد.

دود ناشی از حمله موشکی روز پنجشنبه ۲۱ مهر به منطقه سبز بغداد
دود ناشی از حمله موشکی روز پنجشنبه ۲۱ مهر به منطقه سبز بغداد

بسیاری نگران بودند که طرفداران مقتدا صدر ، روحانی بانفوذ شیعه که با «چارچوب هماهنگی» مخالف است، پیش از جلسه دست به اعتراض بزنند. آنها تیر ماه گذشته نیز به مجلس هجوم برده و روند تشکیل دولت را متوقف کرده بودند. حزب صدر در انتخابات مهر ۱۴۰۰ بیشترین تعداد کرسی‌های مجلس را به دست آورده بود. ولی وقتی دولت، متحدان او را که تحت حمایت ایران بودند حذف کرد، او به نمایندگانش دستور داد که از مجلس استعفا دهند.

مارک برایسون ریچاردسون، سفیر بریتانیا در عراق، این حمله را «کاملا غیر قابل قبول» خواند و نوشت: «خشونت کاربردی در روند سیاسی ندارد و باید به نهادهای دولتی اجازه فعالیت داده شود.»

این اولین بار نیست که ساختمان مجلس عراق هنگام نشست نمایندگان هدف حملات موشکی قرار می‌گیرد. پیش از این در ۲۸ سپتامبر نیز هنگام جلسه‌ی تجدید اعتماد به محمد الحلبوسی، رئیس مجلس، سه موشک منطقه سبز را هدف قرار داد.

XS
SM
MD
LG