لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۶

جایزه ٢٥ هزار دلاری «رابرت دونیروی پدر» برای بهترین نقاش آمریکا


جایزه ٢٥ هزار دلاری «رابرت دونیروی پدر» برای بهترین نقاش آمریکا
جایزه ٢٥ هزار دلاری «رابرت دونیروی پدر» برای بهترین نقاش آمریکا

رابرت دونیرو از طریق بنیاد یادبود پدر نقاش و هنرمند خود، رابرت دونیروی بزرگ، از این پس هرسال یک جایزه ٢٥ هزار دلاری به آفریننده یک اثر نقاشی تازه هنری اهدا خواهد کرد.

رابرت دونیروی بزرگ (پدر و هم نام این بازیگر) در سال ١٩٩٣ به علت ابتلا به بیماری سرطان در سن ٧١ سالگی درگذشت. آثار نقاشی او در موزه ها و گالری های مختلف درطول دوران زندگی حرفه ای او به نمایش گذاشته شده است. او هم زمان در دوران حیات خود در یک مغازه قاب سازی کار می کرد و علاوه برتدریس نقاشی به کار کشیدن نقاشی های سفارشی نیز اشتغال داشت.

چهارشنبه شب گذشته در محل یکی از استودیوهای نقاشی پدر رابرت دونیرو در محله «سوهو» Soho در «داون تاون» منهتن در شهر نیویورک این بازیگر به حاضران گفت که اهدای این جایزه میراث هنری پدر او را برای همیشه زنده نگاه خواهد داشت:«این تصمیم به من اطمینان خاطر می دهد که یاد و خاطره پدرم برای همیشه در میان هنرمندان و نقاشان زنده خواهد ماند.»

رابرت دونیرو در طول سال های پس از درگذشت پدر، استودیوی او را به همان صورت پیشین حفظ کرده است. جایی که پدر اودر دوران حیات اوقات خود را سپری می کرد و امروزه، سگ کوچک او به نام ناپلئون، دو طوطی و یک خرگوش سفید به نام «بانی» در آن زندگی می کنند و در و دیوار آن پوشیده است از نقاشی های «دونیروی پدر». علاوه بر این نقاشی ها و طراحی ها در گوشه دیگری از گالری، دوچرخه او نیز درهمان محل همیشگی آن قرار گرفته است.

رابرت دونیرو می گوید:«وقتی پدرم درگذشت من می خواستم این محل را برای بچه هایم نگهداری کنم تا آن ها بدانند پدر بزرگشان چه کسی بوده و چه کارهایی انجام داده است.»

نخستین جایزه هنری «رابرت دونیروی پدر» برای هنرمندان نقاش و دانشجویان مدارس هنرهای تجسمی سال آینده به برنده آن اهدا خواهد شد. کار برگزاری مراسم و اهدای این جوایز برعهده «انستیتوی فیلم ترایبکا» Tribeca Film Institute که رابرت دونیرو پایه گذار آن است خواهد بود. ترایبکا یک موسسه غیرانتفاعی است که هر سال به فیلم های هنری و مستقل جوایزی اهدا می کند.

جایزه ٢٥ هزار دلاری «رابرت دونیروی پدر» به هنرمندی اهدا می شود که توانسته است با اثر خود هم بخشی های درخشانی به رشته هنر نقاشی داشته باشد. یک کمیته گزینش شامل شخصیت های برجسته هنر نقاشی معاصر که هنوز اسامی آن ها اعلام نشده است به یکی از سه فینالیست این مسابقه اهدا خواهدشد.

دونیروی پدر شیوه ساده و خاصی از نقاشی آبستره را دنبال می کرد که در نوع خود منحصر به فرد بود و به همین جهت بسیاری از آثار او امروزه در موزه های ایالات متحده آمریکا نگهداری می شوند.

XS
SM
MD
LG