لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

درگذشت رابرت کالپ بازیگر سریال قدیمی «من جاسوسم»


درگذشت رابرت کالپ بازیگر سریال قدیمی «من جاسوسم»
درگذشت رابرت کالپ بازیگر سریال قدیمی «من جاسوسم»

رابرت کالپ بازیگر سینما و تلویزیون آمریکا که معروفیت خود را بیش از هرچیز برای بازی در نقش یکی از دو شخصیت اول سریال تلویزیونی«من جاسوسم» به همراه کمدین معروف«بیل کازبی» و فیلم پرسروصدای دهه شصت میلادی «باب وکارول، تد و آلیس» درباره زوج های لذت طلب و هوسران دوران انقلاب سکسی آمریکا به دست آورد در سن ٧٩ سالگی درگذشت.

رابرت کالپ روز گذشته ضمن یک راهپیمایی در حوالی منزل مسکونی خود در «هالیوود هیلز» زمین می خورد و براثراصابت سربه زمین بیهوش می شود. او سپس به بیمارستان منتقل شد اما دقایقی پس ازرسیدن به بیمارستانی در هالیوود درگذشت.

بیل کازبی همکار و دوست نزدیک رابرت کالپ با پخش خبردرگذشت او به روزنامه لس آنجلس تایمز گفت:«قلبم به درد آمده و ذهنم مرا به سوی غمی عمیق می کشاند اما می خواهم بر آن غلبه کنم.»

بیل کازبی گفت:« آن هایی که فرزند اول خانواده هستند همیشه به دنبال یک برادر یا خواهری هستند که بتواند از آن ها مراقبت کند ودر روزگارسختی یار و همراه آن ها باشند. رابرت کالپ همان برادر ایده آل من بود که درطول زندگی به کمک من شتافت. برادر بزرگتری که همه ما آرزوی داشتن آن را داریم.»

«هیو هفنر» ناشرمجله پلی بوی که در دهه شصت میلادی ازطریق بیل کازبی با رابرت کالپ آشنا شده بود به خبرنگاران گفت که از شنیدن خبر درگذشت کالپ به شدت متاثر و شوک زده شده است:«او یکی از بهترین دوستان من بود. او یکی از میهمانان هفتگی و همیشگی قصرپلی بوی در لس آنجلس بود که درگردهم آیی های هفتگی دوستانه ما قدیمی ها شرکت می کرد.»

سابقه بازیگری رابرت کالپ به بیش از ٦ دهه پیش باز می گردد. او کار بازیگری را با شرکت در یک سریال تلویزیونی وسترن در دهه پنجاه میلادی آغاز کرد. کمی بعد در نقش «بیل مکسول» یک مامور اف بی آی در سریال تلویزیونی «اسطوره آمریکایی» درخشید. اما برای اغلب تماشاگران میانسال تلویزیون، رابرت کالپ به خاطر بازی چشمگیرو شوخ طبعانه اش در سریال کمدی و ماجراجویانه «من جاسوسم» شناخته می شود. سریالی که از سال ١٩٦٥ به مدت سه سال با موفقیت ادامه داشت. رابرت کالپ در این فیلم نقش جاسوسی را بازی می کرد که درنقش یک قهرمان بین المللی تنیس به همراه مربی خود (بیل کازبی) به جاسوسی در گوشه و کنار جهان می پردازد.

دراین سریال موفق و پرتماشاگر که عملا در مناطق مختلف دنیا فیلم برداری می شد برای نخستین بار از یک بازیگر سیاهپوست(بیل کازبی) در یکی از دو نقش اول یک سریال تلویزیونی استفاده می شد. رابرت کالپ درباره کازبی گفته است:«وقتی برای اولین بارشنیدم کازبی هم بازی ام خواهد شد از کارگردان پرسیدم او کمدین خوبی است اما مگر بازیگری هم بلد است؟ بعد از نخستین باری که با او هم بازی شدم متوجه استعداد و مهارت عجیبی که دراو نهفته بود شدم. بعد از آن دیگرما روی پرده تلویزیون از وجهه ای در حد کلارک گیبل و اسپنسرتریسی برخوردار بودیم و من و بیل درواقع تبدیل به ریشه های اصلی این سریال شدیم و دیگر هیچکس ما را بدون دیگری قبول نداشت. »

رابرت کالپ در سه سال پشت سرهم توانست به نامزدی جایزه «امی» برای بهترین بازیگر تلویزیونی برای سریال «من جاسوسم» برسد اما هرسه بار این جایزه به نامزد دیگر، هم بازی او، «بیل کازبی» اهدا شد.

با این حال رابرت کالپ که یک بار برای نوشتن سناریوی یکی از قسمت های سریال «من جاسوسم» برنده جایزه امی شد هرگز به کازبی حسادت نکرد. اودراین مورد گفته بود: « من نه تنها به بیل حسودی نمی کنم بلکه به او افتخار می کنم.»

«بیل کازبی» می گوید:« پس از اولین جلسه روخوانی برای سریال «من جاسوسم» من و رابرت کالپ با هم قرار گذاشتیم که رابطه ای زیبا بین شخصیت سفید پوست فیلم ، کلی رابینسون و کاراکتر سیاهپوست الکساندراسکات بوجود بیاوریم تا در آن دوران که آمریکا دراوج مسائل نژادی به سر می برد مردم بتوانند ببینند که چگونه یک سفید و یک سیاه می توانند به خوبی با هم کنار بیایند.»

رابرت کالپ علاوه بربازی در فیلم و تلویزیون به کار کارگردانی و فیلمنامه نویسی نیز اشتغال داشت. او بیشتر به خاطرفیلم جنجال برانگیز«پال ماژورسکی» به نام «باب و کارول، تد و آلیس» یک فیلم کمدی درام در باره دو زوج طبقه متوسط آمریکایی ساکن لس آنجلس و افکارنوگرای آن ها در باره روابط جنسی به معروفیت رسید. او در این فیلم نقش مقابل ناتالی وود را بازی می کرد.

عکس العمل ماژورسکی، کارگردان و فیلمنامه نویس در رابطه با خبر درگذشت رابرت کالپ نیزباشوک و ناباوری همراه بود:«اوبازیگرخیلی خوبی بود که درنقشی که برعهده گرفته بود حقیقتا درخشید واین فیلم را جاودانی کرد.»

الیوت گولد، هم بازی دیگر کالپ در فیلم باب و کارول تد و آلیس نیز از کالپ خاطرات خوشی به یاد دارد:«او همیشه نسبت به همه چیز مثبت فکر می کرد. مردی حساس و بسیاربخشنده بود و عشق زیادی نسبت به همه داشت.»

رابرت کالپ دردهه شصت میلادی در جنبش های آزادیخواهانه سیاهپوستان فعال بود. او اخیرا نیز به گروهی پیوست تا از ساختمان ٤٠ میلیون دلاری یک محل نگهداری و نمایش فیل ها در باغ وحش لس آنجلس جلوگیری کنند. این گروه معتقدند نگهداری از حیوانات عظیم الجثه در باغ وحش ها نوعی آزار حیوانات محسوب می شود.

رابرت کالپ زاده شهر «برکلی» درشمال کالیفرنیا بود وتحصیلات خود را دررشته بازیگری و کارگردانی تئاتر وسینما درچند کالج و دانشگاه مختلف به پایان رسانده بود. او مدت ها درنیویورک و برادوی به بازی در تئاترهای مختلف اشتغال داشت اما دربازگشت به کالیفرنیا درهالیوود به کاردرفیلم و تلویزیون پرداخت.

XS
SM
MD
LG