لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

مشاور جدید امنیت ملی جدید کاخ سفید کیست؟ نگاهی به کارنامه رابرت اوبراین


بخش انگلیسی صدای آمریکا - رابرت اوبراین، «مشاور امنیت ملی» جدید کاخ سفید، تا پیش از معرفی برای این سمت از سوی پرزیدنت ترامپ «نماینده ویژه ریاست جمهوری در امور گروگان ها» در وزارت خارجه آمریکا بود.

«اوبراین» به عنوان چهارمین مشاور امنیت ملی ترامپ، از میان فهرستی از پنج نامزد مد نظر رئیس جمهوری انتخاب شد.

رابرت اوبراین از ماه مه ۲۰۱۸ همکاری نزدیکی با خانواده های گروگان های آمریکایی داشت و در مورد مسائل گروگان ها به دولت مشاوره می داد.

از جمله این خانواده‌ها، خانواده رابرت (باب) لوینسون افسر بازنشسته اف‌بی‌آی است که به عنوان کارگاه خصوصی درباره قاچاق سیگار تحقیق می‌کرد. او سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش در ایران ناپدید شد.

خانواده لوینسون در متنی که در اختیار بخش فارسی صدای آمریکا قرار داده‌اند، از انتصاب آقای اوبراین ابراز خوشوقتی کرده و نوشته‌اند که این گواه دیگری بر تعهد پرزیدنت ترامپ بر بازگرداندن شهروندان آمریکاست که در خارج مرزها نگاه داشته شده‌اند.

خانواده لوینسون امیدوارند که آقای اوبرایان در سمت مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ بتواند رابرت لوینسون را به آغوش عزیزانش بازگرداند.

رابرت اوبراین پیشتر طی دوران ریاست جمهوری جرج بوش و باراک اوباما برنامه وزارت خارجه آمریکا برای اصلاح نظام قضایی در افغانستان را اداره می کرد.

پرزیدنت ترامپ اوائل سال جاری میلادی اوبراین را به سوئد فرستاد تا پرونده جزایی علیه اِیسَپ راکی، هنرمند آمریکایی متهم به تعرض، را زیر نظر داشته باشد. حضور اوبراین در استکهلم انتقادهایی را به همراه داشت. منتقدان معتقد بودند ترامپ به شکلی نادرست در امور قضایی یک کشور متحد مداخله کرده است.

جرج بوش در سال ۲۰۰۵ اوبراین را به عنوان «نماینده ایالات متحده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد» منصوب کرد. او در آن دوره با جان بولتون که سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بود، کار می کرد.

اوبراین همچنین مشاور اسکات واکر، فرماندار پیشین ایالت ویسکانسین و نامزد انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان برای ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، بود. او در مقام مشاور برای میت رامنی، فرماندار پیشین ماساچوست، و سناتور تد کروز از تگزاس هم خدمت کرده است.

اوبراین پس از فارغ التحصیلی از دانشکده حقوق دانشگاه برکلی-کالیفرنیا در نیروهای ذخیره نیروی زمینی ارتش ایالات متحده با درجه سرگرد فعال بوده است. او در کالیفرنیا یک موسسه حقوقی را تاسیس کرد که تمرکزش بر میانجیگری های بین المللی بود.

اوبراین بالاترین مقام سیاسی در دولت آمریکا است که از پیروان کلیسای «مورمون» محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG