لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۹

سفر به کره جنوبی در تور آسیایی وزیر دفاع آمریکا


رابرت گیتس - وزیر دفاع آمریکا
رابرت گیتس - وزیر دفاع آمریکا

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا کره جنوبی را به فهرست کشورهایی اضافه کرد که در سفری آسیایی خود از آنها دیدن خواهد کرد.

وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه در بیانیه ای این خبر را اعلام کرد. مسوولان آمریکایی هفته گذشته اعلام کرده بودند که آقای گیتس اوایل ماه ژانویه به چین و ژاپن سفر خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا می گوید رابرت گیتس چهاردهم ژانویه به سئول، پایتخت کره جنوبی می رود و با کیم کوان جین، همتای کره ای خود دیدار و گفتگو خواهد کرد.گفته می شود وزرای دفاع دو کشور درباره اقدامات اخیر کره شمالی و تهدیدات مربوط به برنامه موشکی و اتمی این کشور گفتگو خواهند کرد.

آقای گیتس قرار است از ۹ تا ۱۲ ژانویه از چین دیدن کند و با وزیر دفاع و مقامات سیاسی این کشور گفتگو کند. چین نزدیکترین متحد کره شمالی است. آقای گیتس پس از چین برای مذاکره با وزیر دفاع ژاپن راهی این کشور می شود. تنش ها در شبه جزیره کره احتمالا موضوع اصلی مذاکرات در سه کشور آسیایی خواهد بود.

در مارس گذشته، کره شمالی با یک اژدر دریایی، یک کشتی نظامی کره جنوبی را منهدم کرد که این حمله ۴۶ کشته بر جای گذاشت. نیروهای کره شمالی ماه گذشته میلادی نیز یک جزیره کره جنوبی را توپباران کردند که چهار نفر از جمله دو غیر نظامی کشته شدند.

وزیر دفاع آمریکا ابتدا قرار بود در ماه ژوئن راهی چین شود. اما پکن به دلیل نارضایتی از فروش تسلیحات آمریکایی به تایوان، دعوت خود را پس گرفت. مسوولان آمریکایی خواهان بازگشت کامل مذاکرات مستقیم نظامی با چین هستند که آن نیز به دلیل فروش تسلیحات به تایوان، به حالت تعلیق در آمده بود.

XS
SM
MD
LG