لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۹

آخرین خلبان سیاهپوست جنگ جهانی دوم در ۹۹ سالگی درگذشت


آرشیو - سرهنگ دوم خلبان «رابرت فرند» و «پالی پرت» بازیگر آمریکایی در یک کنسرت نیکوکارانه تقدیر از قهرمانان جنگ در لوس آنجلس - ۲۰۱۳
آرشیو - سرهنگ دوم خلبان «رابرت فرند» و «پالی پرت» بازیگر آمریکایی در یک کنسرت نیکوکارانه تقدیر از قهرمانان جنگ در لوس آنجلس - ۲۰۱۳

«رابرت فرند» خلبان جنگ جهانی دوم، و آخرین عضو اصلی به جا مانده از «تاسکیگی ایرمن» در ۹۹ سالگی در گذشت.

«تاسکیگی ایرمن» یک گروه مشهور تشکیل یافته از خلبان‌های سیاهپوست هواپیماهای جنگنده و بمب افکن در طول جنگ جهانی دوم بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، دختر آقای فرند، «کرن فرند کراملیک»، به روزنامه محلی «دزرت سان» گفت که پدرش روز جمعه در بیمارستانی در جنوب کالیفرنیا درگذشت.

آقای فرند در سال ۱۹۲۰ در کارولینای جنوبی متولد شد. او در ۱۴۲ مأموریت رزمی در طول جنگ جهانی دوم پرواز کرد و عضو یک گروه تشکیل یافته از خلبانان سیاهپوست بود که در انستیتوی تاسکیگی ایالت آلاباما تعلیم دیدند. این برنامه پس از اعتراض «انجمن ملی پیشرفت رنگین‌پوستان» یا NAACP و به چالش گرفتن قوانینی بود که سیاهپوستان را از پرواز هواپیماهای نظامی منع می کرد.

از خدمات دیگر آقای فرند در طول حرفه خود در نیروی هوایی آمریکا، در جنگ های کره و ویتنام بود. او همینطور بر روی وسیله پرتاب موشک به فضا کار کرد، و پیش از بازنشسته شدن با درجه سرهنگ دوم، مدیر برنامه های فن آوری خارجی بود و شرکت هوافضایی خود را تشکیل داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG