لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

رابرت بيلز رسماً تحت پيگرد قانونی قرار می گيرد


رابرت بيلز رسماً تحت پيگرد قانونی قرار می گيرد
رابرت بيلز رسماً تحت پيگرد قانونی قرار می گيرد

مقامهای نظامی آمريکا می گويند، رابرت بيلز، سرباز آمريکايی، به اتهام قتل ۱۶ غيرنظامی افغان، از جمله ۹ کودک رسماً تحت پيگرد قانونی، قرار خواهد گرفت.

رابرت بيلز، سرباز آمريکايی متهم به قتل ۱۶ غيرنظامی افغان در حال حاضر در يک بازداشتگاه نظامی در ايالت کانزاس است و در يک سلول انفرادی، نگهداری می شود.

بيلز ۳۸ ساله، دارای دو فرزند، پيش از اعزام به افغانستان در ماه دسامبر گذشته، سه دوره در عراق خدمت کرده است.

خاله او، ميشل کَدِل، می گويد: بيلز در خانواده پرمحبتی بزرگ شده است.

بيلز همراه با همسر و خانواده اش در ايالت واشنگتن زندگی می کرد. پال هولبرگ، يکی از همسايگانش از او به نيکی ياد کرده و می گويد: گويی در مورد دو آدم مختلف حرف می زنيم. همه همسايه ها هميشه از روی محبت او را بابی صدا می کردند. مرد خوب و دلنشينی بود، هرگز فکر نمی کردم دست به چنين کاری بزند.

بيلز ۱۱ سال در ارتش سابقه کار دارد، در سال ۲۰۱۰ در يک سانحه اتومبيل در عراق دچار ضربه مغزی شد، اما بعدها به تشخيص پزشکان توانست به خدمت برگردد.

استيو برلينگ، يکی از دوستان دوران نوجوانی بيلز، می گويد: بيلز هميشه می خواست به مردم کمک کند. او هميشه در ذهن و قلب و روحش احساس می کرد که بايد کار بزرگی انجام بدهد، برای همين بود که به ارتش پيوست.

بر اساس اسناد و مدارک دادگاه، بيلز يک تک تيرانداز متعلق به واحد نيروی پياده بود. او در تمامی دوره های خدمتش، مورد تقدير قرار گرفته است. اما در سال ۲۰۰۲ به جرم بدرفتاری با دوست دخترش مجبور شد به کلاسهای اصلاح رفتاری برود. دارای يک پرونده فرار از صحنه تصادف بود. همسر او سال گذشته ابراز نگرانی می کرد که چرا بيلز در ارتش ترفيع درجه نمی گيرد.

جان هنری براون، وکيل مدافع بيلز، می گويد، شايد اساس دفاعيات خود را بر اين بگذارد که بيلز به بيماريهای روحی و روانی ناشی از جنگ، مبتلا بوده است.

براون می گويد، هر کس چهاربار به مناطق ناآرام خاورميانه اعزام شود، دچار ناراحتی روحی و روانی خواهد شد.

همقطاران بيلز می گويند، گاهی پيش می آمد که به نظر می رسيد بيلز قادر به کنترل عصبانيتش نيست. وکيل مدافع بيلز می گويد، با به جريان افتادن مراحل قانونی پرونده، بيلز نيز از لحاظ روحی و روانی مورد ارزيابی قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG