لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

نقد فیلم: ظهور سیاره میمون ها


نقد فیلم: ظهور سیاره میمون ها
نقد فیلم: ظهور سیاره میمون ها

«سیاره میمون ها» نخستین بار در سال ١٩۶٣ درقالب رمانی به قلم «پیر بوله» نویسنده فرانسوی به جهانیان معرفی شد. داستان کتاب ماجرای تسلط میمون ها بر کره زمین در آینده جهان است. بر اساس این کتاب تا کنون ٧ فیلم ساخته شده است که مشهورترین آن ها «سیاره میمون ها» با بازی چارلتون هستون و بازسازی دیگری هم از ساخته های «تیم برتن» است که در سال ٢٠٠١ با شرکت «مارک والبرگ» برروی پرده سینماها آمد.

فیلم تازه «ظهور سیاره میمون ها» برداشت تازه ای از این رمان است که این بار چگونگی شکل گیری سیاره میمون ها و به قدرت رسیدن آن ها را روایت می کند.

«کنت توران» منتقد سینمایی روزنامه «لس آنجلس تایمز» درباره این فیلم تازه می نویسد: «ظهور سیاره میمون ها فیلمی است هوشمندانه، سرگرم کننده و به شدت لذت بخش که باید آن را به عنوان یک فیلم نمونه در رده بندی فیلم های تابستانی شناخت که تنها به یک منظور یعنی فقط برای سرگرمی اما بی محتوی و بی معنی ساخته نشده و تماشاگر از تماشای آن احساس حماقت نمی کند!» توران در ادامه این مطلب می نویسد: «فیلم ظهور سیاره میمون ها توانسته به زیبایی، تازه ترین امکانات تکنولوژی در سینما را با یک داستان قدیمی ادغام کند. درعین حال موضوع فیلم تماشاگر را به ریشه های سئوالی که از سال ١٩۶٨ تاکنون در ذهن تماشاگر بی جواب مانده می برد. سئوالی که در آن از خود می پرسیم: به راستی چه شد که میمون ها برما مسلط شدند؟»

در آن سال خاص در دهه شصت میلادی، چارلتون هستون به ما جهانی را نشان داد که در آن همگونه های انسان یا همان میمون ها اداره کره زمین را در دست داشتند و درعوض این انسان ها بودند که به قفس افکنده شده بودند. اما در این فیلم تازه تماشاگر در می یابد که چگونه همه چیز آغاز شد و چگونه انسان از مقام اشرف مخلوقات عزل شد و همه چیز را از دست داد تا جایی که حیوانات بر او مستولی شدند.

کنت توران می گوید «ظهور سیاره میمون ها» از این جهت فیلم خوبی است که نه تنها تمام شرایط یک فیلم سرگرم کننده و پر فروش تابستانی را دارد بلکه توانسته است مشخصات یک فیلم سینمایی ارزنده را هم در خود جمع کند. فیلمنامه فیلم نوشته «ریک جافا» و «آماندا سیلور» است و به خوبی نوشته شده و بازیگران آن، جیمز فرانکو و جان لیتگو هم بازی های درخشانی را در آن ارائه داده اند.

این بار در نخستین صحنه های فیلم تازه «ظهور سیاره میمون ها» به جای «سزار» - پدر خوانده ساکنان سیاره میمون ها – تماشاگر با مادر او «چشم روشن» آشنا می شود.

«چشم روشن» از یک جنگل بارور و دورافتاده به اسارت گرفته شده و به شهر «سن فرانسیسکو» آورده شده تا در یک آزمایشگاه کشف دارو به نام «جن سای» مورد استفاده قرار بگیرد. «ویل رادمن» (با بازی جیمز فرانکو) دانشمندی است که مدت پنج سال مشغول تحقیقات برای یافتن درمان بیماری «آلزایمر» بوده است. او به دنبال دارویی است که بتواند سلول های از دست رفته مغزی را بازسازی و ترمیم کند.

وقتی بالاخره دارویی به نام «آلزی ١٢» روی حافظه «چشم روشن» کارگر می شود «ویل» به شدت هیجان زده می شود. اما درست پیش از آن که آزمایشات سخت این دارو روی انسان آغاز شود، یک واقعه ناگوار روی می دهد و پروژه درمان بیماری آلزایمر به تعویق می افتد. دلیل آن هم این است که پدر«ویل» (با بازی جان لیتگو) به بیماری فراموشی دچار شده و حالش رو به وخامت است. همان طور که جریان فیلم به شیوه متداول این نوع فیلم ها ادامه می یابد، شرایطی پیش می آید که «ویل» پسر «چشم روشن» یعنی «سزار» را از آزمایشگاه به خانه خود می آورد تا از او نگهداری کند. در عین حال این دانشمند به آزمایشات خود روی میمون ها و تزریق داروی تازه آلزایمر به آن ها و پدر خود ادامه می دهد. در نهایت، ادامه این آزمایش ها نتایج شگفت انگیزی به بار می آورد (در اینجا بازی دو بازیگر دیگر فیلم فریدا پینتو و برایان کاکس نیز به جذابیت فیلم می افزاید) اما تماشاگر می داند که دکتر «ویل» دارد با آتش بازی می کند!

فیلم تازه «ظهور سیاره میمون ها» را «روپرت وایات» بریتانیایی کارگردانی کرده است که پیش از این فیلم «فرار از واقعیت» یا Escapist را درباره فرار مغزی از زندان ساخته است. اما در این فیلم «وایات» به ما نشان می دهد که چگونه یک نسل از نوع حیوانی از «ژن» هایی که موجودیت آن ها را تشکیل داده است «فرار» می کنند.

کنت توران می نویسد: «این نخستین بار پس از فیلم «پرندگان» آلفرد هیچکاک است که کارگردانی حرکت تهاجمی و غلبه تدریجی مخلوقات دیگر را بر نوع بشر به نمایش می گذارد.»

«روپرت وایات» به اعتقاد «کنت توران» کارگردانی است که می داند چگونه لحظه های حساس را با وقایع داستان فیلم ارتباط دهد و ادیتور زبردست او «مارک گلدبلات» هم توانسته است ریتم این وقایع را به درستی حفظ کند. فیلمبردار «ظهور سیاره میمون ها» هم «اندرو لسنی» است که پیش از این سری فیلم های معروف «پادشاه حلقه ها» را فیلمبرداری کرده است.

این بار به کمک تکنولوژی پیش رفته کامپیوتری، چهره میمون ها به دقت با حرکات بازیگرانی که نقش آن ها را ایفا می کنند هم آهنگ شده است. همین مسئله باعث شده است که میمون ها که تعدادشان به ١۵٠ یا حتی بیشتر می رسد به شدت واقعی جلوه کنند. هرچند تکنولوژی کامپیوتری و قراردادهای دیجیتالی کار کارگردان هنری را سخت تر می کند. به ویژه آن که این نخستین بار است که از بازیگران نقش میمون ها با استفاده از نور طبیعی و نه نورپردازی داخل استودیو فیلمبرداری می شود.

اما این عوامل موفقیت آفرین در فیلم «ظهور سیاره میمون ها» بیش از هر چیز مدیون بازیگران نقش این میمون هاست. برخی از این بازیگران را هنرمندان «سیرک دو سوله» (یک گروه هنرمندان آکروبات) تشکیل می دهند که حرکات آن ها با استفاده از لباس های مخصوص ضبط شده است. از جمله «اندی سرکیس» بازیگر نقش «گولوم» در فیلم «پادشاه حلقه ها» که در فیلم «ظهور سیاره میمون ها» در نقش «سزار» ظاهر می شود. میمونی که از نقش بچه میمون کوچک و بی پناهی که به فرزندی قبول شده تبدیل به میمونی می شود که می خواهد جهان را رهبری کند!

XS
SM
MD
LG