لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۵

سناتور برجسته آمریکایی آزار زنان و معترضان توسط حکومت ایران را محکوم کرد


سناتور جیم ریش از اعضای برجسته «کمیته روابط خارجی سنای آمریکا»
سناتور جیم ریش از اعضای برجسته «کمیته روابط خارجی سنای آمریکا»

سناتور جیم ریش از اعضای برجسته «کمیته روابط خارجی سنای آمریکا» به جمع کریس کونز، لنکفورد، و دیگر همکارانش پیوست که با ارائه پیش‌نویس قطعنامه‌ای حکومت ایران را به‌دلیل آزار و اذیت سیستماتیک زنان و معترضان مسالمت‌جو، محکوم می‌کنند.

این سناتور جمهوری‌خواه روز پنج‌شنبه با امضای پیش‌نویس این قطعنامه مرگ مهسا امینی را محکوم کرد و از دولت ایران خواست که به آزار و اذیت سیستماتیک زنان، پایان دهد.

پیش از این سناتورهایی دیگر «کریس کونز» و «جیمز لنکفورد» نیز این پیش‌نویس را امضا کرده بودند.

در این قطعنامه از شجاعت مردم ایران در اعتراض به مرگ مهسا امینی، با وجود سرکوب خشونت‌آمیز دولت ایران، تجلیل شده است.

در بخشی از این قطعنامه آمده‌ است که «قتل مهسا امینی یادآور باورهای ظالمانه رژیم ایران و نقض فاحش حقوق اساسی انسانی زنان بود و مردم ایران که شجاعانه به مرگ او اعتراض می‌کنند، در پی رسیدن به یک ایران آزاد و آرام هستند.»

ریش می‌گوید که پیگیری کورکورانه دولت بایدن، برای توافق هسته‌ای تازه با ایران، فقط به تقویت رژیم ایران کمک می‌کند و دولت آمریکا باید رویه خود را تغییر داده و ایران را به‌ دلیل نقض حقوق بشر، پاسخگو کند.

سناتور جیمز ریش افزوده‌ است که به‌ عنوان رئیس مشترک گروه حقوق بشر، از هزاران معترض شجاع که جان خود را برای دفاع از حقوق بشر در ایران، از جمله حقوق بشر زنان ایرانی به خطر می‌اندازند، تمجید می‌کند.

او در ادامه می‌گوید که واکنش عمومی به «کشته‌شدن مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی ایران» به‌وضوح نشان می‌دهد که سرکوب حکومت ایران با خواسته‌های مردم این کشور هم‌خوانی ندارد.

جیم ریش گفته‌ است که قطعنامه صادر شده، نشانه‌ای روشن است از این‌که ایالات متحده، مدافع حقوق زنان و معترضان مسالمت‌جو در ایران است.

این سناتور جمهوری‌خواه تاکید کرده‌ است: «تعهد ما به حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی‌های دموکراتیک، در قلب ارزش‌ها و سیاست خارجی‌مان قرار دارد.»

سناتور لنکفورد نیز گفته‌ است:«ما در کنار مردم شجاع ایران هستیم که در حال حاضر با ایمانی که به هدف‌شان دارند، جان خود را برای دفاع از آزادی و حق زندگی، به خطر می‌اندازند.»

لنکفورد می‌گوید که سنای آمریکا باید پیامی را با صدای بلند و واضح به این مضمون ارسال کند که ما از حقوق اولیه بشری همه مردم در سراسر جهان، از جمله مردم ستمدیده در ایران که تحت یک رژیم سرکوبگر زندگی می‌کنند، حمایت می‌کنیم.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG