لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۳

مقام ها در برزيل حلبی آبادهای ريودو ژانيرو را پاکسازی می کنند


مقام ها در برزيل حلبی آبادهای ريودو ژانيرو را پاکسازی می کنند
مقام ها در برزيل حلبی آبادهای ريودو ژانيرو را پاکسازی می کنند

مقام های کشور برزيل طی طرحی در حال تغيير حلبی آبادهای ريودو ژانيرو، بزرگ ترين شهر اين کشور هستند تا آمادگی لازم را برای جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ و بازی های المپيک ۲۰۱۶، داشته باشند.

مناطق کثيف و آلوده ريو دو ژانيرو که زمانی حتی يک جهانگرد در آنها ديده نمی شد، هم اکنون سيلی از جهانگردان را برای مشاهده تجربه ای جديد و آبرومندانه از اين شهر، به خود جلب می کنند.

محله های کثيف و مخروبه ريو دو ژانيرو در برزيل زمانی برای غيرساکنان اين مناطق بسيار خطرناک، محسوب می شدند.

اما جهت آمادگی برای مسابقات جام جهانی و بازی های المپيک، مقامهای محلی، پاکسازی اين محلات و از بين بردن باند های مسلحی را که در اين نقاط مواد مخدر توزيع می کنند، شروع کرده اند. در ۱۷ بخش از اين مناطق، مراکز پليس جديدی ساخته شده است که قرار است تعداد آنها به زودی توسعه يابد.

سانتا مارتا، يکی از اولين اين مناطق است که پاکسازی شده است. پليس از سال ۲۰۰۸ مشغول تصفيه و پاکسازی اين منطقه بوده است. در نتيجه اين اقدام ها سانتامارتا هم اکنون به محله ای امن برای ديدارکنندگان تبديل شده است.

رودريگو آندرادا، رييس پليس اين منطقه، می گويد: ما ديگر قاچاقچی مسلح در اين محله نداريم. پس از تأسيس مراکز پليس هيچ حادثه خشونت باری در اين محله اتفاق نيفتاده است.

با رفتن باندهای قاچاق مواد مخدر، طرح های اجتماعی متعددی در اين محله به اجرا در آمده اند.

مايکل جکسون يکی از موزيک ويدئوهای خود را در دهه ۹۰ در اين محله، ضبط کرد، مجسمه برنزی که از مايکل جکسون در اينجا ساخته شده، به يکی از پرطرفدارترين جاذبه های توريستی اين محله تبديل شده است.

با اين حال برای بسياری از کسانی که از اين محله ديدار می کنند، زندگی روزمره ساکنان و حتی بازی کودکان در کوچه ها، تجربه ای جديد و غيرمنتظره است.

يکی از طرح هايی که دولت در اين محله به عمل آورده است، تعليم و تربيت راهنمای محلی برای جهانگردان است. بيشتر اين تورها بين ۲ تا ٣ ساعت به طول می انجامد.

شای پرمينگر، جهانگردی از اسراييل، شرح می هد که می خواهد با واقعيت های اجتماعی اين محله ها آشنا شود و می گويد: فکر می کنم حدود يک و دو دهم ميليون نفر در اين محله ها زندگی می کنند. اين بخش عمده ای از جمعيت ريودژانتيرو را تشکيل می دهد و خيلی مهم است که ببينم چگونه زندگی می کنند و چه شرايطی دارند.

در خارج از اين محله ها، ايستگاه های توريستی وجود دارند که بهترين مناطق ديدنی را به توريست ها معرفی می کنند. به گفته بسياری از اين توريست ها، تا وقتی که حضور آنها زندگی خصوصی ساکنان اين مناطق را تهديد نکند، هيچ خطری نيز اين توريست ها را تهديد نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG