لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۹:۳۱

جمهوری اسلامی از دستگیری عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله خبر داد


خبرگزاری‌های رسمی ایران بامداد سه‌ شنبه از بازداشت عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله خبر دادند.
خبرگزاری ها این خبر را به نقل از اطلاعیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی منتشر کردند.

ساعاتی پس از انتشار خبر مصطفی محمد نجار وزیر کشور جمهوری اسلامی به خبرنگاران گفت عبدالمالک ریگی در خارج از ایران دستگیر و اکنون به داخل کشور منتقل شده است.

ویدئویی که در وبسایت خبرگزاری فارس منتشر شده است نشان می دهد مأموران نقابدار به درون هواپیمایی که در جایی نامعلوم فرود آمده وارد می شوند و عبدالمالک ریگی را که «مسافر» هواپیما است دستگیر کرده و به خارج از هواپیما منتقل می کنند.

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی درباره بازداشت رهبر گروه جندالله که مسئولیت چندین اقدام خشونت آمیز و تروریستی در جنوب شرقی ایران را بر عهده گرفته است، گفت: «سربازان گمنام امام زمان او را مدیریت کردند تا او دستگیر شود».

مصلحی همچنین به نقل از یکی از سرویس های اطلاعاتی منطقه از ارتباط ریگی با نیروهای خارجی خبر داد و گفت عبدالمالک ریگی در آوریل ۲۰۰۸ با فرمانده ناتو در افغانستان ملاقات کرد و در ژوئن و ژوئیه همان سال از طریق تنگه جبل الطارق و با هماهنگی آمریکا و انگلیس به یک کشور اروپایی سفر کرد. او آمریکا، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی را به تلاش برای مذاکره و خط دهی به ریگی برای انجام اقدامات تروریستی علیه ایران متهم کرد.

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی همچنین تصاویری از عکسی منسوب به ۲۴ ساعت پیش از بازداشت ریگی را در «یکی از مقرهای آمریکایی ها در افغانستان»، کارت شناسایی منسوب به او که «در پاکستان توسط آمریکایی ها تهیه شده است»، گذرنامه افغانی «تهیه شده توسط آمریکایی ها»، و ویزای دبی برای شخص همراه او را نشان داد و تأکید کرد بازداشت عبدالمالک ریگی بدون کمک هیچ یک از سرویسی های اطلاعاتی و امنیتی منطقه و نتیجه اقدام «ارزشمند، دقیق و حساب شده، سربازان گمنام امام زمان و مدیریت اطلاعاتی آنان بود» تا ریگی در «فضای جمهوری اسلامی» دستگیر شود.

مقام‌های سياسی و امنيتی ایران پیش از این بارها با اعلام این موضوع که عبدالمالک ريگی در خارج از خاک ايران و در پاکستان مستقر است، از دولت پاکستان تقاضای دستگيری و استرداد وی را کرده بودند.


در آذرماه امسال نیز حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، اعلام کرده بود که عبدالمالک ریگی در مهرماه امسال در شهر کویته پاکستان دستگیر شده، اما با دخالت سرویس اطلاعاتی و عوامل امنیتی این کشور آزاد شده بود.

مصطفی محمد نجار وزیر کشور جمهوری اسلامی نیز با تکرار اتهام حمایت «سرویس‌های امنیتی بیگانه» از عبدالمالک ریگی گفت «ريگی كه با حمايت سرويس‌های جاسوسي بيگانه و كمک‌های بيگانگان دست به شرارت در داخل كشور می‌ زد از مدت‌ها قبل توسط نيروهای امنيتی، اطلاعاتی و انتظامی و سربازان گمنام امام زمان تحت كنترل بود و با هوشياری نيروهای امنيتی و سربازان گمنام امام زمان در فرصت زمانی مناسب به اتفاق نفراتی كه همراهش بودند، دستگير شد».


«جنبش مقاومت ملی ایران» - جندالله - که رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد ظاهرا در سال ۱۳۸۲ در مخالفت با سیاست جمهوری اسلامی در قبال آنچه که تبعیض علیه اهل سنت در سیستان و بلوچستان می خواند تشکیل شد و مسئول یک رشته عملیات خشونت آمیز در شرق ایران شناخته شده و مسئولیت چند مورد گروگانگیری، ترور و انفجار را هم بر عهده گرفته است.


گروه جندالله، که مدتی است خود را تحت عنوان «جنبش مقاموت مردمی ایران» معرفی کرده است و رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده داشته است، از سال ۱۳۸۲ در مخالفت با سیاست های به گفته این گروه «تبعیض آمیز علیه اهل سنت در سیستان و بلوچستان» تشکیل شد و تاکنون، چندین عملیات تروریستی علیه نظامیان و غیرنظامیان جنوب شرقی ایران انجام داده است. این گروه ادعا می کند که به دنبال احقاق حقوق اقلیت سنی بلوچ در ایران است.

جندالله پیشتر مسئولیت چندین حادثه تروریستی و گروگانگیری در جنوب شرقی ایران را برعهده گرفت. از جمله انفجار مسجد علی ابن ابیطالب در زاهدان در خرداد 88، گروگانگیری و قتل ۱۶ تن از پرسنل نیروی انتظامی در سال ۸۷ و قتل سرنشینان برخی اتومبیل های عبوری در منطقه تاسوکی در سال ۱۳۸۴.

این گروه همچنین مسئولیت عملیات انتحاری در مهرماه ۸۸ را در منطقه «پیشین» شهرستان سرباز، واقع در استان سیستان و بلوچستان برعهده گرفت که طی آن بیش از ۴۰ نفر از جمله تعدادی از فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران که در گردهمایی ریش سفیدان محلی و فرماندهان سپاه شرکت داشتند کشته شدند. علی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از جمله کشته شدگان این حادثه است.

تهران تاکنون چندین نفر را به اتهام ارتباط با جندالله محاکمه و اعدام کرده است. عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی، از جمله کسانی است که به همین اتهام محاکمه و به اعدام محکوم شده است ولی حکم او هنوز به اجرا در نیامده است.

درباره تشکیلات و سازماندهی جندالله اطلاعات چندانی موجود نیست و سرنوشت این گروه پس از دستگیری رهبر آن در هاله ای از ابهام است.

ساعاتی پس از انتشار خبر بازداشت عبدالمالک ریگی، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی اعلام کرد اعترافات ریگی به زودی پخش می شود و پیش بینی کرد که این اعترافات ارتباط جندالله با آمریکا و اسرائیل را نشان خواهد داد.

XS
SM
MD
LG