لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

اسناد فاش شده نشان می‌دهد ثروتمندترین زن آفریقا از ثروت ملی سوءاستفاده کرده است


اسناد فاش شده نشان می دهد زنی که از او به عنوان ثروتمندترین زن آفریقا یاد می شود، با فساد و سوء استفاده از ثروت ملی ثروتمند شده است.

به نوشته روزنامه گاردین، ایزابل دوس سانتوس در دورانی که پدرش رئیس جمهوری آنگولا بود توانست از طریق معاملات سودآوری که شامل زمین، نفت، و الماس بود ثروتی بالغ بر ۲ میلیارد دلار به دست آورد.

کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاری تحقیقی با مشارکت روزنامه گاردین و روزنامه نگارانی در بیست کشور تحقیقات دقیقی را در این رابطه انجام داد که نشان می دهد خانم دوس سانتوس از فرصت‌های شگفت انگیزی که دولت پدرش ژوزه ادوآردو دوس سانتوس در اختیارش قرار داده بود ثروت کلانی به دست آورد.

خانم دوس سانتوس در رشته توییتی ادعا کرده است که گزارش کنسرسیوم بر اساس مدارک جعلی و اطلاعات اشتباه و در راستای تخریب سیاسی با هماهنگی دولت آنگولا تهیه شده است.

او می‌گوید ثروتش را با سختکوشی خودش و از طریق تجارت به دست آورده است و ادعا می‌کند دولت آنگولا برای خدشه‌دار کردن اعتبار او برایش پرونده‌سازی کرده است.

خانم دوس سانتوس در سال ۲۰۰۸ و پس از کناره‌گیری پدرش ژوزه ادواردو دوس سانتوس از ریاست جمهوری، آنگولا را ترک کرد.

خانم دوس سانتوس املاکی در لندن دارد و به بریتانیا زیاد رفت و آمد می‌کند.

دولت آنگولا در صدد است با استفاده از «تمامی ابزار ممکن و فعال کردن مکانیسم بین المللی» خانم دوس سانتوس را به کشور بازگرداند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG