لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

ثروتمندترین روسای جمهور ایالات متحده چه کسانی هستند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - از روزهای آغازین این جمهوری، مردان ثروتمند سفیدپوست سهمی بی تناسب در سرنوشت این کشور داشتند. جرج واشنگتن، تامس جفرسون و جیمز مدیسون همه از خانواده هایی مرفه و ملاک می آمدند.

پول و ارتباطات همواره به نسل خانواده های ثروتمند کمک کرده است تا رویاهایشان برای ریاست جمهوری را تحقق ببخشند. با این وجود، تمام روسای جمهوری آمریکا از آغاز ثروتمند نبودند. بعضی از آن ها ثروت خود را پس از پایان ریاست جمهوری شان به دست آوردند. حقوق سالانه رئیس جمهوری ایالات متحده ۴۰۰ هزار دلار است.

وبسایت «وال استریت ۷/۲۴» دارایی های روسای جمهوری آمریکا را تجزیه و تحلیل کرده و رقم آن را با نرخ تورم در دسامبر ۲۰۱۸ روزآمد کرده است. این موسسه اخبار مالی، دارایی هایی مانند مستغلات، حساب پس انداز، ارث، قراردادهای کتاب، مالکیت شرکت ها، سود املاک خانوادگی و دیگر راه های درآمد را در نظر گرفته است.

این ها ده رئیس جمهور ثروتمند ایالات متحده در تمام دوران هستند:

۱ - دونالد ترامپ (چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا، از سال ۲۰۱۷)

حداکثر ارزش دارایی: ۳.۱ میلیارد دلار

دونالد ترامپ دست کم ۴۱۳ میلیون دلار از پدرش به ارث برده است. او پس از در اختیار گرفتن شرکت ساختمان سازی پدرش ثروتمندتر شد و اکنون مالک میلیاردها دلار مستغلات است.

۲ - جان کندی (سی و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا، ۱۹۶۳-۱۹۶۱)

حداکثر ارزش دارایی: ۱.۱ میلیارد دلار

جو کندی، پدر جان کندی، یکی از ثروتمندترین اشخاص در ایالات متحده بود و ثروت خود را از بانکداری و سرمایه گذاری به دست آورده بود. جکی، همسر جان کندی، هم شخصا زن بسیار ثروتمندی بود.

۳ - جرج واشنگتن (اولین رئیس جمهوری آمریکا، ۱۷۹۷-۱۷۸۹)

حداکثر ارزش دارایی: ۵۸۷ میلیون دلار

جرج واشنگتن بیشتر ثروت خود را شامل مزارع کشاورزی و عمارت «ماونت ورنون» از برادر ناتنی اش به ارث برد. او همچنین به عنوان ژنرال و رئیس جمهور درآمد خوبی داشت. حقوق واشنگتن در دوره ریاست جمهوری در سال ۱۷۸۹ سالانه ۲۵ هزار دلار بود که ۲ درصد کل بودجه ایالات متحده محسوب می شد.

۴ - توماس جفرسون (سومین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، ۱۸۰۹-۱۸۰۱)

حداکثر ارزش دارایی: ۲۳۶.۸ میلیون دلار

توماس جفرسون ۱۲۰۰ هکتار زمین را در نزدیکی شارلوتسویل در ویرجینیا از پدرش به ارث برد. او ۸۰۹ هکتار دیگر به آن مستغلات افزود و خانه معروف اش «مانتیچلو» را ساخت. هر چند در عمده دوران حیات اش ثروتمند بود، ولی به دلیل ولخرجی هایش در زمان مرگ بدهی زیادی داشت.

۵ - تئودور روزولت (بیست و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، ۱۹۰۹-۱۹۰۱)

حداکثر ارزش دارایی: ۱۳۹.۷ میلیون دلار

تئودور روزولت حساب سپرده ای را به ارث برد و برای افزایش آن کار چندانی نکرد. او در ۲۳ سالگی به نمایندگی مجلس ایالتی در نیویورک انتخاب شد و بخش عمده بزرگسالی اش را به خدمات دولتی گذراند. روزولت بخشی از سرمایه اش را در خرید یک مزرعه در داکوتا از دست داد.

۶ - اندرو جکسون (هفتمین رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸۳۷-۱۸۲۹)

حداکثر ارزش دارایی: ۱۳۲.۶ میلیون دلار

اندرو جکسون در خانواده ای فقیر به دنیا آمد و ثروت خود را از طریق وکالت به دست آورد. او با همسری ثروتمند ازدواج کرد و ثروت او را پس از مرگ اش که پیش از ریاست جمهوری اش رخ داد، به ارث برد.

۷ - جیمز مدیسون (چهارمین رئیس جمهوری آمریکا، ۱۸۱۷-۱۸۰۹)

حداکثر ارزش دارایی: ۱۱۳.۳ میلیون دلار

پدر و مادر جیمز مدیسون بسیار ثروتمند بودند و چندین هکتار زمین از جمله مزرعه ای پر رونق در اورنج کاونتی در ایالت ویرجینیا داشتند و عمارت معروف «مونت پلیه» را ساخته بودند. با این وجود، ثروت مدیسون در پایان عمر به پایان رسید. پسر خوانده اش پول های او را صرف نوشیدن مشروبات الکلی و قمار کرده بود.

۸ - لیندون جانسون (سی و ششمین رئیس جمهوری آمریکا، ۱۹۶۹-۱۹۶۳)

حداکثر ارزش دارایی: ۱۰۹.۳ میلیون دلار

لیندون جانسون مرد سختکوشی بود که تا پیش از ازدواج با «کلاودیا لیدی برد تیلور»، از خانواده ای ثروتمند در تگزاس، پول چندانی نداشت. آن ها به اتفاق ۶۰۷ هکتار زمین و احشام داشتند. اما منبع اصلی درآمدشان یک ایستگاه رادیویی متعلق به «لیدی برد» بود.

۹ - هربرت هوور (سی و یکمین رئیس جمهوری آمریکا، ۱۹۳۳-۱۹۲۹)

حداکثر ارزش دارایی: ۸۳ میلیون دلار

هربرت هوور واقعا مردی خودساخته بود. او کودکی یتیم بود که از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شد و پیش از ورود به سیاست به کار مهندسی معدن می پرداخت.

۱۰ - بیل کلینتون (چهل و دومین رئیس جمهوری آمریکا، ۲۰۰۱-۱۹۹۳)

حداکثر ارزش دارایی: ۷۵.۹ میلیون دلار

بیل کلینتون ثروت خود را پس از ترک کاخ سفید و از طریق کتاب بیوگرافی اش «زندگی من» در سال ۲۰۰۵ به دست آورد. ثروت همسرش هم به او کمک کرد. به نظر می رسد، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا، برای کتاب خاطرات اش «انتخاب های دشوار» ۱۴ میلیون دلار دریافت کرد. بیل و هیلاری کلینتون میلیون ها دلار از طریق ارائه سخنرانی درآمد داشته اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG