لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

ریچارد هالبروک فرستاده ویژه آمریکا به پاکستان و افغانستان درگذشت


ریچارد هالبروک فرستاده ویژه آمریکا به پاکستان و افغانستان درگذشت

ریچارد هالبروک، از مشاوران عالیرتبه پرزیدنت اوباما و فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا به پاکستان و افغانستان در ۶۹ سالگی در بیمارستانی در واشنگتن دی سی درگذشت.

به گفته سخنگوی وزرات امورخارجه آمریکا، ریچارد هالبروک که روز جمعه به هنگام مذاکره با وزیر امورخارجه آمریکا دچار ایست قلبی شده بود، بی درنگ روانه بیمارستان شد.

روز یکشنبه نخستین عمل جراحی قلب از سوی پزشکان انجام شد و دوشنبه نیز تلاش جراحان قلب برای نجات جان وی ادامه یافت؛ اما این تلاش ها بی فرجام مانده، روز دوشنبه و پس از بیست ساعت عمل قلب باز، ریچارد هالبروک درگذشت.

پرزیدنت اوباما طی پیام تسلیتی که در شامگاه دوشنبه به ای مناسبت فرستاد، این مرگ را عمیقا تاسف بار خواند. پرزیدنت اوباما این کهنه سرباز دیپلمات را بزرگمردی واقعی در سیاست خارجی آمریکا دانست که کشورش را قوی تر، امن تر و ستودنی تر کرده بود.

هیلاری کلینتون وزیرامورخارجه ایالات متحده نیز در ستایش از هالبروک گفت او بیش از پنجاه سال از زندگی خود را وقف خدمت به ایالات متحده کرد.

ریچارد هالبروک نقش کلیدی ای در پایان دادن به جنگهای بالکان و برقراری صلح در منطقه براساس پیمان صلح معروف به «دیتون ۱۹۹۵» امضاشده میان همه طرف های درگیر برعهده داشت که این پیمان منجر به زنده ماندن بیش از صدهزار تن شهروندانی شد که در صورت ادامه جنگها قربانی می شدند.

ریچارد هالبروک یکی از چهره های برجسته سیاست خارجی آمریکا بشمار می آمد.

XS
SM
MD
LG