لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۰

تجلیل «آکادمی» از «ریجارد دانر» خالق ابرقهرما‌ن‌های امروزی


پوستر فیلم اسلحه کشنده
پوستر فیلم اسلحه کشنده

«آکادمی هنر و صنعت سینما»، نهاد برگزارکننده جوائز اسکار، چهارشنبه شب برای تجلیل از «ریچارد دانر» کارگردان فیلم‌های «سلاح کشنده» و «سوپرمن» و ده‌ها فیلم برجسته دیگر چهل سال گذشته، همکاران او را روی فرش قرمز فراخواند.

«مل گیبسون» و «دنی گلاور» و «رنه روسو» از جمله میهمانان این مراسم بودند، در کنار مدیران بزرگترین استودیوهای هالیوود، که تاکید کردند با الهام از «ریچارد دانر»، فیلم‌های ابرقهرمانی را به پولسازترین رشته فیلمسازی تبدیل کرده‌اند.

مهربان

بنا به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، حاضران همعقیده بودند که آنچه «ریچارد دانر» را از همکاران پرقدرت او در هالیوود متمایز می‌کند،‌ قلب مهربان او است.

دانر، مل گیبسون و دنی گلاور در مراسم «آکادمی» برای تجلیل از کارگردان ۸۷ ساله
دانر، مل گیبسون و دنی گلاور در مراسم «آکادمی» برای تجلیل از کارگردان ۸۷ ساله

در مراسم شب گذشته، بازیگران فیلم‌های «دانر» داستان‌هائی از سخاوتمندی او برای هم تعریف می‌کردند، که مثلا چگونه خرج بیمارستان یکی، و شهریه دانشگاه دیگری را، بدون چشمداشت، پرداخت کرد.

بازیگر «رنه روسو» گفت «دانر» ۸۷ ساله، انسانی «تودل‌برو، شوخ و بانمک» است،‌ ولی بین همه این صفات، آنچه او را کشته، مهربانی این کارگردان است که به نظر خانم «روسو» باعث شده که «دانر» همچنان «سکسی‌ترین مرد دنیا» باشد.

خانم «لارن شولر دانر»، همسر «دانر» هم شوهر خود را «سکسی‌ترین مرد زنده» توصیف کرد و گفت شخصیت او، از فیلم‌هایش معلوم می‌شود که مثل خود او، «باحال، بزرگتر از زندگی، پرسروصدا، و قدرتمند هستند، با قلبی نرم در میان.»

«لارن شولر» در سال ۱۹۸۵، هنگامی که تهیه‌کننده تازه‌کاری بود، با «ریچارد دانر» ملاقات کرد. او گفت: «سی و سه سال داشتم. تازه طلاق گرفته بودم. می‌خواستم به من احترام بگذارند، و برای همین، قصد نداشتم با کارگردان فیلم، همبستر شوم.» آشنائی آنها، یک‌سال بعد به ازدواجی منجر شد که ۳۴ سال است همچنان پایدار مانده.

ابرقهرمان‌ها

در سال ۱۹۷۸، «ریچارد دانر» فیلم «سوپرمن»‌ را همزمان با دنباله‌ی آن، «سوپرمن ۲» کارگردانی کرد. اولین «سوپرمن» به سرعت تدوین شد تا برای کریسمس ۱۹۷۸ اکران شود.

بر سر «سوپرمن ۲» میان «دانر» و ، «الکساندر» و «ایلیا سالکایند» تهیه‌کننده‌های فیلم، اختلاف افتاد و سرانجام، کارگردانی ۲۰ درصد باقی‌مانده از فیلمبرداری «سوپرمن ۲»، به «ریچارد لستر» کارگردان برجسته انگلیسی سپرده شد.

وقتی «دانر» فیلم «سوپرمن ۲» را روی پرده سینما تماشا کرد، گفت بیش از ۵۰ درصد از صحنه‌های فیلم، به کارگردانی اوست.

در میان حاضران مجلس دیشب، خبرنگارها از «که‌وین فیگ» و «جاف جانز» نام برده‌اند. اولی، رئیس «استودیو مارول» Marvel Studios است، واحدی از شرکت دیزنی، و دومی، رئیس «تفریحات دی سی»، واحدی از استودیوی برادران وارنر. این دو، وارث شخصیت‌های ابرقهرمانی کتاب‌مصوری بنگاه‌های انتشاراتی «مارول» Marvel و «دی سی کامیکز» DC Comics هستند، که طی دهه‌ گذشته، فیلم‌های گیشه‌شکن و پولساز آنها، چهره سینمای معاصر را دگرگون کرد.

سوپرمن از ریچارد دانر - ۱۹۷۸
سوپرمن از ریچارد دانر - ۱۹۷۸

«که‌وین فیگ» گفت فیلم «سوپرمن»، هنوز هم نمونه کامل یک فیلم در باره سرچشمه یک ابرقهرمان است. او افزود: کارمندان او در استودیوی «مارول»، همیشه قبل از شروع کار روی هر فیلم جدیدی، آن را تماشا می‌کنند. آقای فیگ به دانر گفت: «امیدوارم از اینکه فیلم شما، الهام‌بخش این همه فیلم بوده، گله‌مند نباشید.»

وقتی چراغها را خاموش کردند، صحنه‌ای از فیلم «سوپرمن» نمایش داده شد که در آن، «ابرمرد» با بازی هنرمند فقید «کریستوفر ریو» در لباس سوپرمن، عشق خود «لوئیس لین» با بازی «مارگو کیدر» را که از هلیکوپتر فروافتاده، در میان زمین و هوا، قاپ می‌زند. آقای فیگ گفت: «این صحنه، بهترین صحنه نجات ابرقهرمانی در تاریخ سینما است.»

۸۰ فیلم

معروف است که «دانر» دوست دارد به جا و بی‌جا روی در و دیوار دکورهای فیلم‌هایش، پوسترها، یا برچسب‌هائی در حمایت از حقوق بشر، یا حقوق حیوانات و کنترل سلاح، بگنجاند.

مراسم تجلیل از «ریچارد دانر» که نزدیک به سه ساعت طول کشید، پر بود از لطیفه‌ها و خاطرات همکاران در باره کار با «ریچارد دانر»، هنرمندی که علاوه بر فیلم‌های شاخصی مثل «اسلحه کشنده» Lethal Weapon، و «ابر مرد» Superman، همچنین به خاطر فیلم‌هائی مثل «نشانه» The Omen، «گون‌نشین‌ها» The Goonies و «رادیوی پرنده» Radio Flyer شهرت دارد.

«دانر» که با نام «ریچارد شوارتزبرگ» در نیویورک به دنیا آمد، انواع ژانرهای سینمائی را تهیه یا کارگردانی کرده، از کمدی‌ تا حادثه‌ای - هیجانی، از ترسناک تا تخیلی- علمی.

اولین کار «دانر» به عنوان کارگردان یک اپیزود از مجموعه تلویزیونی «نمایش زین گری» بود که در سال ۱۹۶۰، یعنی ۵۷ سال پیش پخش شد. از آن هنگام تا سال ۲۰۰۶، «ریچارد دانر» بیش از ۸۰ فیلم سینمائی و تلویزیونی را کارگردانی کرده.

در فیلم هیجانی – حادثه‌ای «۱۶ بلوک»، آخرین کار «دانر» به عنوان کارگردان، بازیگر پولساز «بروس ویلیس» نقش یک پلیس نیویورکی را بازی می‌کند که به عنوان آخرین ماموریت در آستانه بازنشستگی، باید تبهکاری را به بازداشتگاه، در فاصله ۱۶ بلوکی پاسگاه تحویل دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG